FETÖ/PDY davası; Adli Kontrol Şartıyla Tahliye Edildi

- "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılanan eski komiser yardımcısı, adli kontrol şartıyla tahliye edildi

FETÖ/PDY davası; Adli Kontrol Şartıyla Tahliye Edildi

BARTIN - Bartında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, eski komiser yardımcısı Yılmaz Yurtsever, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Yurtsever, savunmasında, mahkeme heyetine etkin pişmanlık yasasından yararlanarak itiraflarda bulunmak istediği söyledi.

Örgütle 2008de İzmirde görev yaptığı sırada şubedeki bazı isimler aracılığıyla tanıştığını anlatan Yurtsever, buradaki bazı kişilerin kendisine himmet vermesi yönünde telkinlerde bulunduğunu kaydetti.

Sanık Yurtsever, örgütle tanışmasının ardından sohbetlere katıldığını ve Risale-i Nur okunduğunu belirterek, Orada vakit namazları kılıyorduk. Fetullah Gülenin eski videoları izletiliyordu. Ben bu sohbetlere yoğun çalıştığım için biraz da emrivaki yapıldığı için düzenli katılmıyordum. Himmet vermeyi de daha önce çeşitli bahaneler üreterek vermeyi bırakmıştım. Himmet vermeyi bıraktıktan sonra çalıştığım şubede üzerimde baskılar hissettim. Bu yapıya ait kişilerce baskı ve dışlamayla karşılaştım. dedi.

2015de örgütün yapısını sorgulamaya başladığını aktaran Yurtsever, Ben bu yapının post modern darbe girişimi içerisinde olduğunu 2015 yılında anladım. Aynı şubede çalıştığım Adem Y. isimli kişi, 7 Haziran seçimlerinde HDPye oy verilmesi yönünde telkinler veriyordu. Bu kişi cemaatin her ilde AK Partiye karşı en güçlü olan partiyi destekleyeceğini söyledi. Bu benim için son damlaydı. Ondan sonra Bartının Kurucaşile ilçesine tayinim çıktı. Bartına geldikten sonra ByLocku da sildim. Ben darbe girişiminden 1 yıl önce bu örgütle tüm bağımı kopardım. diye konuştu.

Sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Okunma Sayısı: 1012
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner12

banner5

banner4