Arı Sütü Eğitimini Başarı ile Bitiren Kadınlara Sertifika

Arı Sütü Eğitimini Başarı ile Bitiren Kadınlara Sertifika

Arı Sütü Eğitimini Başarı ile Bitiren Kadınlara Sertifika

Düzce Valiliği, Düzce Üniversitesi, Düzce İl Özel İdaresi, Yığılca Kaymakamlığı ve İŞ-KUR işbirliğiyle Düzcede Kayda Değer İstihdam Projesi kapsamında düzenlenen ana arı ve arı sütü üretim kursuna katılan kadınlara sertifikaları törenle takdim edildi.
2 adet aralı kovan verildi
DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu tarafından verilen, teorik konuların yanı sıra ana arı yüssüğü, larva transferi, başlatıcı ve besleme kovanlarını hazırlama gibi işlemlerin uygulamalı anlatıldığı eğitimleri başarıyla tamamlayan girişimci kadınlar, Düzce Valiliği ve İl Özel İdaresinin kendilerine hibe edecekleri 2 adet arılı kovan ile girişimciliğe ilk adımı atacaklar.
Programın açılışında konuşan DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, anlamlı bir eğitim süreci geçirdiklerini belirterek kadınlarla işbirliğinin yanı sıra gönül birliği de kurduklarını ifade etti. Kadınlarda gördükleri azmin ve heyecanın kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Kekeçoğlu, eğitime katılan kadınlara teşekkür etti.
Eğitime katılanları temsilen bir konuşma gerçekleştiren Gülşen Uğurlu, kursta ana arı ve arı sütü hakkında bilgi ve deneyim sahibi olduklarını dile getirerek kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.
Programda konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje Sorumlusu Selim Metin, bir yıl önce Düzcede Kayda Değer İstihdam Projesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunduklarını ve 185 bin EUROluk projenin kabul edildiğini ifade etti. Proje kapsamında 6 kurs düzenlediklerini ve bu kurslara 143 kişinin katıldığına işaret eden Metin, arıcılık kursunda da 32 kadının eğitim görerek sertifika almaya hak kazandığını dillendirdi.
Arıcılıkta bölgenin başkenti
Yığılca Kaymakamı M. Furkan Sancaktutar yaptığı konuşmada, arıcılıkta bölgenin başkenti olan Yığılcanın arıcılık konusunda sınıf atladığına dikkat çekti. DAGEM önderliğinde Yığılca balının emsallerine göre daha farklı olduğunu söyleyen Sancaktutar, Yığılca arısı için 81 ilden gelen taleplere yetişemediklerini dile getirdi. Yığılcaya Bal Köyü kurma aşamasında olduklarını kaydeden Yığılca Kaymakamı, bal köyünün Ağustos ayının sonunda kurulmuş olacağı müjdesini verdi. Arıcılık kursuna katılan kadınların Yığılca arısına ve arı sütüne değer katacaklarını vurgulayan M. Furkan Sancaktutar, birer kovan verilen kadınlara Düzce Valiliğinin desteğiyle ikinci kovanların da verileceğini belirterek projeye katkı verenlere teşekkür etti.
Düzce Üniversitesi doğru işler yaptı
Törende bir konuşma gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, yıllardır üstün çalışmalar gerçekleştiren ve değer üreten DAGEM ekibine teşekkür ederek sözlerine başladı. Düzce Üniversitesinin yaptığı doğru yöntem ve çalışmalarla bal üretimine ve Yığılcanın arıcılık potansiyelinin gelişmesine vesile olduğunun altını çizen Rektör Çakar, Yığılcanın bal üretiminin bir adım ötesine geçerek arı sütü üretmeye başladığını ifade etti. Bu işbirliğinin çok önemli olduğu vurgusunda bulunan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Valisi Zülkif Dağlı başta olmak üzere destek olanlara teşekkür ederek projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Kadınlar başardı
Vali Zülkif Dağlı, kadınlardan gelen talep üzerine başlatılan projenin başarıya ulaşacağını söyledi. İstihdam odaklı projenin Üniversiteyle halkın bütünleşmesine de katkı sağladığına dikkat çeken Dağlı, arıcılığın Yığılca için önemine değinerek Orman Genel Müdürlüğünce Bal Ormanı projesine başlandığı bilgisini paylaştı. Beş konsept üniversite arasına girme başarısı gösteren Düzce Üniversitesinin sağlık ve çevre alanlarında çalışmalar yürüttüğünü de dile getiren Zülkif Dağlı, bu kapsamda Düzcenin bitki çeşitliliğinin değerlendirilmesi gerektiğini de belirterek kursa katılım sağlayan kadınlara teşekkür etti.
Protokol konuşmalarının sonrasında sertifika takdim törenine geçildi. Ana arı ve arı sütü üretim kursuna başarıyla tamamlayan kadınlar, sertifikalarını almanın mutluluğunu yaşadı.

haber

haber

haber

haber

Okunma Sayısı: 669
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner12

banner5

banner4