Batı Karadeniz'de "Dikenli Altın" kestane hasadı başladı

Batı Karadeniz'de "Dikenli Altın" kestane hasadı başladı

Batı Karadeniz'de "Dikenli Altın" kestane hasadı başladı

DÜZCE - Batı Karadenizde Dikenli Altın olarak bilinen kestane hasadı başladı.

Düzcenin Akçakoca ilçesine bağlı Hemşin köyündeki kestane ormanlarına giden vatandaşlar, topaç halinde dikenli olarak bulunan kestaneleri, zorlu toplama işleminin ardından pazara indiriyor.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, yaptığı açıklamada, kış aylarının vazgeçilmesi olan kestanede hasadın başladığını söyledi.

Kestanenin, orman köylüleri için önemli bir geçim kaynağı olduğunu aktaran Başaran, Bilindiği üzere Batı Karadenizde fındık hasadı sona erdi. Orman köylüleri de fındık hasadının ardından kestane hasadına başladı. Bölgede tezgele olarak bilinen ve büyüklüğüyle dikkati çeken kestane yavaş yavaş pazara inmeye başladı. Güzel bir hasat olacak gibi gözüküyor. dedi.

Geçen yıla göre bol kestane olduğunu kaydeden Başaran, Kestanenin bereketi de iyi. Köylülerimiz kilometrelerce yol yürüyüp bin bir zorluk ile dikenli topacın içinden kestaneyi çıkarıyor. Topladığı kestaneyi de sırtına alarak köye getiriyor. Burada satışa hazır hale gelen kestane pazarda alıcısını buluyor. Fiyat konusunda henüz bir yorum yapmak doğru olmaz ama vatandaş uygun fiyata kestane yiyecek diyebilirim. diye konuştu.

haber

haber

haber

haber

haber

Okunma Sayısı: 3288
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner13

banner4