Cudi Dağı'nda yeni bir çalı türü keşfedildi...

Cudi Dağı'nda yeni bir çalı türü keşfedildi

Cudi Dağı'nda yeni bir çalı türü keşfedildi...

Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Şırnakın Cudi Dağında yeni bir çalı türü keşfetti.
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fıratın birlikte yaptıkları araştırmalar, bilim dünyasına yeni bir odunsu bitki kazandırdı.
Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat; Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan Cudi Dağında 2013-2014 yılları arasında floristik arazi çalışmaları esnasında, bir çalı taksonuna ait örnekleri topladı. Fırat, toplamış olduğu bu örnekleri Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile DUOF Herbaryumunda (Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu) ve diğer ulusal ve uluslararası herbaryumlarda inceledi. İki bilim insanının yaptıkları bu incelemeler sonucunda, bu bitkinin bilim dünyası için yeni bir odunsu bitki türü olduğu tespit edildi.
Gerçekleştirilen bu başarılı çalışma sonucunda açıklamalarda bulunan Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy, Yeni çalı türü, gülgiller (Rosaceae) familyasından İspirya (Spiraea sp.) cinsine ait olup, dünyada doğal olarak yetişen 100 tane türü bulunmaktadır. Türkiyede ise bu cinse ait iki tane tür biliniyordu. Bu türlerden biri Doğu Anadoluda yayılış gösteriyor, diğeri ise Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadoluda yayılış göstermektedir. Bunlar bilinen orman altı ve orman içi açıklıklarındaki bitkilerdendir. Bundan dolayı, odunsu bitki taksondan yeni tür bulmak çok zordur. Yeni çalı türünün keşfedilmesi ülkemizin biyoçeşitliliği zenginliğini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Yaptığımız bu araştırmayla 2 diye bilinen bu odunsu bitki türünün 3 olduğunu tespit etmiş olduk şeklinde konuştu.
Yeni bulunan çalı taksonunu; yayılışını yaptığı, Cudi Dağının adını vererek; ‘Spiraea cudidaghense Fırat & N. Aksoy ismiyle bilim dünyasına kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Aksoy, bu çalı türünün uzun süre çiçekli kalması ve her zaman yeşil görünmesi nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanım potansiyelinin olduğunu söyledi. Sadece Cudi Dağında belli bölgelerde yayılış gösteren endemik bir bitki olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Cudi Dağının; iç taraftaki vadilerde ve dağlık alanlardaki; açıklık ve yamaçlarda yetiştiğini dile getirdi. Kendisine en yakın bitki taksonunun ise; Güney Batı Asyada yayılışını yapan, Spiraea pilosayakın olduğunu; Türkiyenin Cudi Dağının bulunduğu Güneydoğu Anadolu Dağları ile İranın Zağros Dağları üzerinden, bu bitkinin yayılışını yaptığını belirten Aksoy, Afganistan ve Pakistandaki dağlık bölge ile floristik bağlantısı bulunduğunu sözlerine ekledi.
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fıratın yaptıkları bu çalışma, Çin Halk Cumhuriyetinde orman ürünleri üzerine yayın yapan ve uluslararası prestije sahip Journal of Forestry Research dergisinde yayınlandı.

haber

haber

haber

Okunma Sayısı: 2843
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner4