Öğrenciler milyon liralık cihazı kendileri tasarlayıp üretti

Düzce Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Enes Uludağ, Rüstem Satı, Ercan Atar, İrem Yalçın ve Emre Kurt, bölümlerinin laboratuvarlarını kullanarak hazırladıkları bitirme projesi ile piyasada CNC Router olarak bilinen,...

Öğrenciler milyon liralık cihazı kendileri tasarlayıp üretti

Düzce Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Enes Uludağ, Rüstem Satı, Ercan Atar, İrem Yalçın ve Emre Kurt, bölümlerinin laboratuvarlarını kullanarak hazırladıkları bitirme projesi ile piyasada CNC Router olarak bilinen, sanayide çok kullanılan, bilgisayarla kontrol edilerek delme ve kesme işlemi yapabilen cihazı üretti.

Ahşap, alüminyum, pleksi ve strafor gibi malzemelerin işlenmesini sağlayan bu cihaz, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden tam not aldı.

Düzce Üniversitesi öğrencileri, proje sürecinde Üniversite - Sanayi İş Birliği kapsamından yararlanarak ilgili firma ve şirketlerden sponsorluk sağladı. Öğrenciler, projelerinin sponsoru olan şirketlerine teşekkür mahiyetinde plaketlerini takdim ettiler.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur yaptığı açıklamada “Öğrencilerimiz, mevcut piyasada kullanılan CNC Router makinesinin yazılımı başta olmak üzere tüm parçalarını kendileri üretmişlerdir. Bu son derece gurur verici proje için öğrencilerimizi ve danışman hocalarımızı tebrik ediyorum. Şüphesiz milli ve yerli yazılımların, cihazların geliştirilmesi ülkemizin gelişimine ciddi katkı sağlayacaktır. Öğrencilerimizin bu hedefler doğrultusunda proje yapmalarını bu bağlamda çok anlamlı buluyorum” şeklinde konuştu.

Tasarım ve imalatı tamamen öğrencilere ait olan CNC tezgahı, öğrencilerin kullanımına açık olarak Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Laboratuvarı’na hibe edildi.

Okunma Sayısı: 894
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39