EĞİTİMLER KARADENİZ’DE YAPILIYOR

Zonguldak ve çevre illerinde meydana gelen boğulma olaylarında arama kurtarma çalışmalarına katılan AFAD’ın dalgıç timi eğitimlerini ve tatbikatlarını Karadeniz’in altında yapıyor.

EĞİTİMLER KARADENİZ’DE YAPILIYOR
gundemeregli.com Özellikle yaz mevsiminde deniz sezonunun açılmasıyla birlikte artış gösteren boğulma vakalarında arama kurtarma çalışmalarına katılan dalgıç timi her hafta eğitimlerini Karadeniz’in altında yapıyor. Zonguldak AFAD’da görevli 10 kişilik dalgıç ekibi, yılda yaklaşık 60 saat dalış eğitimi geçekleştiriyor.

AFAD Zonguldak İl Müdürü Ahmet Güngör ise dalgıç timinin üç yıldız dalgıç sertifikasına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Başbakanlık Afet ve Acil Durum Genel Müdürlüğü’nün Dalış Yönergesi gereği Zonguldak’ta bir ekip kurduk. 10 kişilik ekip. Özel İdare’den de botlarını aldık. Dört botumuz var. Üçü derelerde kullanılıyor. Biri de denizde kullanılıyor. Deniz ekibimiz var. Gerekli tesisat ve malzemeyi de aldık. Arkadaşlarımız yılda 60 saate yakın dalış eğitimi gerçekleştiriyor. Bu eğitimlerde hem eğitim hem de tatbikat yapıyorlar. Zonguldak’ta meydana gelen boğulmalar da var. Hem derede hem denizde bu arkadaşlarımıza görev veriyoruz. Sadece ilimizde değil, çevre illerde de boğulmalar var. Bartın’da bir boğulma olayı meydana geldi. Arkadaşlarımız orada arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Başbakanlık AFAD’ın görevlendirdiği illere ekibimizi gönderiyoruz. Arkadaşlarımız çeşitli eğitimlerden geçiyor. Hem AFAD eğitimlerinden, hem de sağlık testlerinden geçiyorlar. Uzun bir süreçten sonra belgeler alıyorlar. Şu an dalan arkadaşlarımızın tamamına yakını üç yıldız dalgıç sertifikasına sahip arkadaşlarımızdır. Konularına da çok uzmanlardır. Zaman zaman bölgemizde bu tür kurtarma, eğitim ve tatbikat faaliyetlerini yürütüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 07:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39