´Vergi cezaları kaldırılıyor´

´Vergi cezaları kaldırılıyor´

´Vergi cezaları kaldırılıyor´

Başbakan Binali Yıldırım,Birikmiş vergi ve gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz. Geçmişesünger çekiyoruz ve yeni bir sayfa açıyoruz dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, oda ve borsabaşkanları ile bir araya geldi. Yapılan istişare toplantısının ardındanaçıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin kalkınmasında,büyümesinde çok büyük emeği olan müstesna toplulukla bir arada olmanın mutluluğunuyaşıyorum. Bu salonda 81 il, 160 ilçe, 365 borsa temsilcimiz var. Sizler,üreten, istihdam oluşturan, reel ekonominin temsilcilerisiniz. Yatırımıyapıyorsunuz, üretiyor, ihracat yapıyorsunuz, Türkiye’nin daha kalkınmış birülke olması için risk alıyor, akıl ve alın teri döküyorsunuz. Esnaf vesanayicilerimizi temsil ediyorsunuz. Türkiye’nin bütün kazanımlarında sizin vetemsil ettiğiniz kesimlerin çok büyük emeği var. Açılan yollarda, yapılan hızlıtrenle de sizin hisleriniz, akıl teriniz, alın teriniz var. Bu emek vefedakarlığınız için sizlere şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorumifadelerini kullandı.

“15TEMMUZ İKİNCİ KURTULUŞ MÜCADELESİNİN ZAFERLE SONUÇLANDIĞI GÜNÜN ADIDIR”

Yıldırım, 15 Temmuz’un Türk siyasi tarihiiçin bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Bir anlamda ikinci kurtuluşmücadelesinin zaferle sonuçlandığı günün adıdır. O gece, Fetullahçı TerörÖrgütü’nün (FETÖ) dehşet saçan girişimine şahit olduk. HainlerCumhurbaşkanlığını ve TBMM’yi milli istihbarat teşkilatımızı, Özel HarekatPolis Merkezi’ni, Genelkurmay’ı, daha birçok yeri bombaladılar. Masum insanlarıöldürdüler, yaraladılar. Milletimize, devletimize, kardeşliğimize kurşunsıktılar. Bu caniler, bu teröristler 238 canımızı kalleşçe katletti. 2 bin 190vatandaşımızı da yaraladılar. Bu vesileyle 15 Temmuz demokrasi mücadelesindehayatını kaybeden şehitlerimize, PKK terör örgütüne karşı hayatını ortaya koyanşehitlerimize rahmet diliyorum. Şehitlerimizi ve onların bize bıraktıklarımesajı hiç ama hiç unutmayacağız. Onlar sayesinde millet İzmir Konak Meydanı,Batman Meydanı aynı duyguyla buluştu. Onlar sayesinde bu ülkenin işvereni,işsizi aynı meydanda demokrasi nöbetine başladı. Onlar sayesinde ülkenin bütünrenkleri beraberce yeni bir destan yazdı. Bu gözü dönmüş katiller darbe sonrasıiçin her şeyi ince ince hesaplamışlar, milli iradeyi hesaba katmamışlar.Ankara’ya İstanbul’a bomba yağdıranlar Cumhurbaşkanımızı nasıl öldürecekleriniinceden hesap etmişler ama Türkiye’de İstiklal ruhunun dip diri olduğunu hesapedememişler. Ülkesini vatanını seven Ömer Hasdemir’i hesap edememişler. Herşeyi hesap etmişler ama şahadet şerbetini içen kardeşim Abdullah ve ErolOlçak’ı hesap edememişler. Milletin istiklaline, istikbaline nasıl çıkacağınıbir türlü hesap edememişler. İhanet, hiçbir hainin yanına kar kalmaz. Bir Ömergelir ve alnından vurur o haini. O gece hainler tama bu sefer başardık derkenCumhurbaşkanımızın çağrısına cevap veren milyonlar sokağa koştu şeklindekonuştu.

“OLAĞANÜSTÜHALİ MİLLETE DEĞİL, KENDİMİZE İLAN ETTİK”

O gece bütün siyasetçilerin demokrasiyesahip çıktığını belirten Yıldırım, İş dünyamız, sizler demokrasiye sahipçıktınız. Sizlere milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. O gece Alevisi,Sünnisi, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, bütün Türkiye darbecilere karşı bir,beraber oldu, ayağa kalktı. Bu darbe girişimine milletçe, devletçe anındacevabımızı verdik. Daha sonra her akşam meydanlardaki demokrasi nöbetinde deyerinizi aldınız. Oda ve borsalarımızdan da beklenen budur. Zira, esnafımızıntüccarımızın hamuru millet ve vatan sevgisidir diye konuştu.

Darbecilerin hızla tespit edilmesi veadalete teslim edilmesi amacıyla olağanüstü hal’n ilan edildiğini anlatanYıldırım, Aslında biz olağanüstü hali millete değil, kendimize ilanettik. Çünkü, ülkeyi büyük bir tehlikenin eşiğine getiren bu ihanet şebekesiniülkenin bütün kurumlarından, kılcal damarlarından atmak için böyle birolağanüstü hale ihtiyacımız vardı. Ekonomik ve sosyal hayat aynen devam ediyor.Hatta eskisinden daha fazla canlanarak devam edecek açıklamasındabulundu.

İŞHAYATINI İLGİLENDİREN KANUNLARI ÇIKARDIK

Bayram öncesinde sizlere müjdemizoldu, ancak bu hain örgüt darbe girişimiyle bunların önüne geçeceğinidüşündü diyen Yıldırım, Dedik ki bu milletin muasır medeniyetlerseviyesi yolcuğunu durduramazsınız. Meclisimizi çalıştırmaya devam ettik, işhayatını ilgilendiren kanunları çıkardık. Damga vergisinde indirimlere gittik.Şirket kuruluşlarını, gerekiyorsa tasfiyelerini kolaylaştırdık. Çek konusundayeni düzenlemeyi yaptık. Yurt dışına hizmet veren şirketlere vergi istisnasıgetirdik. Muhtasar ile sigorta artık birlikte verilecek, ayrı beyannameye gerekyok. Yatırımların üzerindeki her türlü vergiyi kaldırıyoruz. Yepyeni biryatırım teşvik sistemini hayata geçiyoruz, ürün bazında bir projeniz var, bunugetireceksiniz, oturacaksınız ilgili bakanlarla ihtiyacınız olan her türlüteşviği sağlayacağız. Özellik arzeden bölgesel kalkınmaya katkı sağlayanyatırımlara sınırsız özel destek var. yani konfeksiyon işi değil, terzi işidestekler geliyor. İhtiyacı olana göre destek geliyor. Biz karar vermeyeceğiz,siz karar vereceksiniz. O iş için hangi işe ihtiyaç olacağınızı oturupkonuşacağız, o destekleri sağlayacağız. Üretme ihtiyacımız var. İstihdamoluşturamazsak, ürettiklerimizi satıp refahımızı artıramazsak maalesefteşvikleri getireceğiz. vergi prim borçlarını da 36 aya kadartaksitlendiriyoruz. Ayrıca, vergi ile ilgili dava ortadan kaldırıyor. Bütündosyalarda el sıkışacağız, uzlaşacağız, oturacaksınız maliyeyle anlaşacaksınızve yeni bir sayfa açacaksınız. Birikmiş vergi cezalarının tamamınıkaldırıyoruz. Matrah artırımını getiriyoruz ifadelerini kullandı.

BİZİMMALİYECİLER YAZINCA ANLAMADINIZ

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöylesürdürdü:

Geçmişe sünger çekiyoruz, yeni birsayfa açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İşletme kayıtlarını düzeltme imkanıveriyoruz. Ne demek bu? Anlamadınız. Bizim maliyeciler yazınca anlamadınız.Stoktan gelen farklar bunların hepsini hallediyoruz. Gizli saklı bir şey yok.Malınızla rüsva olmayacaksınız. Beyan edecek, helalleşeceğiz, olup bitecek amaondan sonra aynı işe devam yok. Varlık barışı içeride, dışarıda para var, buparaya bakamıyorsunuz aman çalınır mı alınır mı, getirin ortaya çıkarın para daişe yarasın. Siz de param varsa derdim var, derdinden kurtarın. hiç değilsepara gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor sizi de huzursuz ediyor, bizi dehuzursuz ediyor. Gelin olması gereken yerde olsun. Daha fazla üretim. Devlet,size işlerinize karşı hafiyelik yapmayacak. İşlerinizi nasıl büyüteceksiniz,gelip size destek verecek. Bir bakış açısı değişikliğine gidiyor, şüpheci bakışaçısından güvenen ve destekleriyle yanında olan bir yönetim anlayışı.

Bu alçak darbe girişimi Türkiye’ninekonomisini sarsamamıştır diyen Yıldırım’ın, Darbe girişiminiolduğu günde vatandaşlarımız 11 milyar dolar dövizi Türk parasına çevirdiler.Vatandaş hem darbeyi önledi hem de ekonomiyi yoluna koydu. Bu millet ayaktaalkışlanır, böyle bir milletiz ifadeleri üzerine konuklar ayağa kalkarakBaşbakan Yıldırım’ın bu sözlerini alkışladı.

“BANKACILIKVE FİNANS SEKTÖRÜ TIKIR TIKIR”

Bankacılık ve finans sektörünün tıkır tıkırişlediğine dikkat çeken Yıldırım, Dışarıdaki değerlendirme kuruluşları,çok bilen adamlar, rakamlara takla attıran adamlar, faizler fırlar, enflasyonuçar ne senaryolar. pazartesi açtık dükkanı her şey tıkır tıkır. Paraistemediğin kadar, bankalar tıkır tıkır çalışıyor. Borsayı darmadağın ettiler,ona rağmen borsa da açıldı. Yabancılar mutsuz oldular. Varsın onlar mutsuzolsunlar, 79 milyon mutlu olduktan sonra gerisi teferruat. Büyük darbegirişiminin ekonomimize etkisi, Rusya’yla uçak krizi olduğu kadar. MerkezBankası, bir kuruş piyasaya para verme ihtiyacı bile duymadı şeklindekonuştu. Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ülkesine inanan, ülkesinin yönetiminegüvenen, Cumhurbaşkanına güvenen 79 milyon vatan evladı var. Sizin nesöyleyeceğiniz önemli değil, bizim kaderimizi hariçten gazel okuyanlar değil,bu millet belirler. İlk gün dolarda ufak oynama oldu, sonra tekrar dengeyibuldu. Borsa da benzer kıpırdanmalar oldu, her şey yoluna girdi. Demokrasisinesahip çıkan bu aziz millet dolarlarını bozdurdu, piyasayı rahatlattı. MerkezBankası diğer bütün kurumlarımız alınması gereken tedbirleri aldı. Hiçbir nakitproblemi yaşamadık. Faizlerde anormal artış gördünüz mü? Biz siyasi istikrarınekonomik kalkınmayı da beraberinde getireceğini söyledik. Milli iradeyi hedefalanlar aynı zamanda Türkiye’nin büyümesinin, kalkınmasının önüne geçmekistediler. Büyüyen Türkiye’yi tankla, tüfekle, uçakla geriye götüreceklerinisandılar. Allah’a şükür başaramadılar. Türkiye’de demokrasi daha dagüçlenmiştir. Siyasi istikrar ve hukukun üstünlüğü daha da pekişmiştir. Türkiyeekonomisin geleceği parlaktır. Artık, devletin bütün birimleri milli iradeyekurşun atan zihniyetten temizleniyor. Sizden önemli istirhamım, is dünyası,sanayicimiz, borsacılarımız olarak kendi insanımıza bomba atacak kadaralçaklaşmış terör unsurlarına yer vermeyin, bunları temizleyin.

“NEFETÖ, NE BÖLÜCÜ PKK…”

Her şeyin açık konuşulacağına dikkati çekenYıldırım, Konuşuluyor, konuşuyoruz. Çünkü, süreci bundan sonra birlikteyürüteceğiz. Ülkenin bekası için bir, beraber olduk, birlikte Türkiye olduk,bundan sonra da tasada da sevinçte de hep beraber olacağız. Türkiye uçurumunkenarından dönmüştür. Bir büyük vesayet odağını yok ettik. Vatandaşlarımızınarasına nifak tohumu eken bir örgütün belini kırdık. himmet adı altında araçtoplayan, soruları çalan, şantaj yapan, insanları dinleyen bu küresel örgütbundan sonra bu topraklarda yaşam hakkı bulamayacak. Bu örgütle bölücü terörörgütü arasında zerre kadar fark yok. İkisinin de düğmesi aynılarının elinde.İkisinin de amacı Türkiyeyi bölmek, parçalamak, Türkiye’nin gücünü azaltmak.Bu, gün ışığı gibi ortaya çıkmıştır. Allah’a şükür ki gereğinde işini gücünüyapan ama ihtiyaç olduğunda da bayrakları kapıp meydanları dolduran bu Azizmillet var. Bunların kamuda iş dünyasında yaptıkları zulümler bundan sonratamamen bitmiş olacak diye konuştu.

Bu örgüt hayır hasenatta önde gidenmilletimizin ahını aldı diyen Yıldırım, Bu çete, bu şebekeinancımızı, mukaddesatımızı çaldı. Milli ve manevi kavramlarımızı da zedeledi.Bu örgütü bu millet asla affetmeyecek. Bu örgüt 1 amerikan dolarınacanavarlaştırdı. Bu örgüt, dinini, diyanetini öğrensin, vatanına milletinehizmet etsin diye kendisine teslim edilen masum insanları kanına girdi. Bundanböyle toplumsal dayanışmamızı artıracağız, her zamankinden çok birbirimizinhukukuna sahip çıkacağız. Türkiye’nin geleceği daha parlak, daha aydınlıktır.Bu terör örgütünden arınmış Türkiye yoluna daha güçlü devam edecek. Türkiyeekonomisi şaha kaldıran, ihracatımızı kat kat artıran, AK Parti iktidarı bundansonra da aynı kararlılıkla yatırımlara devam edecek. Ülkemizin 2023 hedeflerinehız kesmeden devam edeceğiz açıklamasında bulundu.

Başbakan Yıldırım, Ne FETÖ, ne bölücüPKK, büyük Türkiye hedefinden bizi asla vazgeçiremez. Biz terör gündeminintutsağı olmayacağız. Bulunduğumuz zamana mahkum olmuyor, gelecek hedeflerimizegüven içinde ilerliyoruz dedi.

Çatışmayı değil kardeşliği esas alanpolitikalara önem verdiklerini anlatan Yıldırım, yapılan reformlarla yatırımortamının daha da iyileştirildiğini ifade etti. Bireysel emeklilik sistemikapsamında 90 milyar liralık tasarrufun hedeflendiğini söyleyen Yıldırım,Bu hafta Meclis’e sevk ettik. Bunun anlamı şu, Türkiye tasarruflarınıartırmak mecburiyetinde. Türkiye Varlık Fonu kuruyoruz. Bu fon Türkiye’ninbüyük projelerinin kesintiye uğramaması için kullanılacak. Para politikaları,sıkı mali disiplinden taviz verilmeyecek. İlave bir kaynakla, üretimin,yatırımcının sanayicinin ihtiyacı olan fonları buradan temin edeceğiz. Bu,ülkemizin ekonomik yapısını uzun vadede daha da öngörülür hale getirecek.Konjonktürel şoklara karşı, bölgesel krizlere karşı ekonomimizi daha dadayanıklı hale getirecek. Bu ekonomide çok büyük bir dönüşümdür. Tek kanaldandeğil, ayrı bir kanal daha oluşturarak tehditleri azaltacak bir mekanizmayageçiyoruz. Özellikle yatırımların hız kesmeden devam etmesini sağlıyoruz şeklindekonuştu.

15 Temmuz sonrası yurdun her köşesindevatandaşların şenlik havası içinde çalıştığına dikkati çeken Yıldırım,Bunun bir zirvesi pazar günü inşallah İstanbul’da olacak. İstanbul’dademokrasi ve şehitler buluşması var. Burada tam bir birlik, kardeşlik ruhuyeniden canlanacak. Buraya parti rozetiyle değil, herkes ay yıldızlı bayrağıylagelecek. MHP Genel Başkanı katılacak. Ümit ediyorum ve bekliyorum ki Sayın CHPGenel Başkanı da orada olsun ve böylece ülkemizde darbe süreciyle ortaya çıkan birlik,kardeşlik, dayanışma ruhu orada da zirveye çıkmış olsun. Sizleri ve camianızıbu önemli toplantıya davet ediyor, katılımlarınıza da özellikle istirhamediyorum dedi.

Yıldırım, demokrasi şehitleri ve gazileriçin düzenlenen yardım kampanyasını hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı.

Okunma Sayısı: 1551
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39