Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk,“Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezalarıgibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadansorgulatın” dedi.

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, vatandaşlaravergi borcu uyarısında bulundu. Ertürk, vatandaşların farkında olmadan vergiborçlusu olabileceğini belirterek, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlikparası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunlarıgib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın. Vatandaş genellikle bu türcezaların farkında olmuyor” dedi. Ertürk, vatandaşın, aklına geldikçe cezasorgulaması yapmasını önerdi. Ertürk, vergi yapılandırması ile güzel fırsatlar sunduklarınıbelirterek, vatandaşların kaçırmamasını istedi.

‘SÜRE 31 EKİM’DE SONA ERECEK’

Gelir İdaresi Başkanı Ertürk, bir grup gazeteciye vergiyapılandırmasına yönelik değerlendirmede bulundu. Ertürk, 31 Ekim’de vergiborçları için yapılandırma süresinin dolacağını belirterek, “Süre uzatımıolmayacakmış gibi vatandaş hassas olsun” ifadesini kullandı. Bu yapılandırmada,korkutma ya da zoraki yönlendirme gibi bir durumun söz konusu olmadığınıbelirten Ertürk, “Mükellefler, vatandaşlar gönül rızası ile katılmalı,başvurmalı. Onlara şunu diyemeyiz: ‘İdare kapasitesi gelişti, çok daha etkilişekilde vergi ziyanına sebep olacak iş ve işlemleri takip ediyoruz, kanunlakendinizi koruma altına alın’. Vatandaş kararı kendisi versin. Güzel fırsatlarvar kanunda. Kaçırmayın” dedi.

‘VARLIK BARIŞI İÇİN KAMPANYA DÜZENLENECEK’

Ertürk, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezasıborçlarında yüksek sayıda başvuru aldıklarını söyledi. Ertürk, vergi borçlarınayönelik sürecin ardından da kasım-aralık döneminde Varlık Barışı’nın tanıtımıiçin yoğun bir kampanya yürüteceklerini, son başvuru tarihinin 31 Aralıkolduğunu ifade etti. Ertürk, peşin ödemenin de avantajlı olacağına dikkatçekerek, “Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden vevatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz. Onları kanundan peşin ödemehükümlerinden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

http://image.cdn.iha.com.tr/Contents/pool_file/2016/42/8991_1312641-60a0d992b3de4de619db4535d3b86951.jpg


341.1 MİLYAR TLLİK VERGİTAHSİLATINDAN VAZGEÇİLECEK

Devlet, gelecek 3 yıllık dönemde toplam 343.1 milyar liralık vergiden, istisna,muafiyet ve indirim yoluyla vazgeçecek. Maliye Bakanlığı’nın Vergi HarcamalarıRaporu’na göre çeşitli kanunlarda yer alan vergi indirimi, istisna vemuafiyetler nedeniyle bu yıl 90 milyar 660 milyon liralık vergi tahsiledilmeyecek. Devlet 2018 yılında 114 milyar 264 milyon liralık, 2019 yılında da126 milyar 584 milyon liralık vergiden vazgeçecek. Bu şekilde gelecek 3 yıl,vergi indirimi istisnaları ve muafiyetler nedeniyle toplam 343 milyar 64 milyonliralık vergi tahsilatında bulunulmayacak. Vazgeçilen vergilerin Gayri SafiYurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranı ise 2017 ve 2018’de yüzde 4.25, 2019 yılında dayüzde 4.24 olacak.
Vergi borcu sorgulamanızı bu linkten yapabilirsiniz

Okunma Sayısı: 852
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2016, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39