OYAK, MİLANGAZ'I SATIN ALDI

OYAK, MİLANGAZ'I SATIN ALDI

OYAK, enerji sektörününün ana bileşenlerinden biri olan akaryakıt dağıtımdan sonra dünyanın en büyük ikinci LPG pazarı olan Türkiye’de LPG dağıtım işine de girerek bu alanda ”lider oyuncu” olma yolculuğundaki sac ayağını tamamladı. TOTAL ve M Oil markalarını birleştiren OYAK, stratejik bir hamle ile Milangaz’ı da bünyesine kattı. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem konuya ilişkin, "20 noktada 130.000 m3'lük LPG depolama kapasitesi ile Türkiye’nin en yaygın ve en güçlü lojistik ağına sahip olduk. Hedefimiz, Milangaz’ın devralınmasıyla ulaştığımız otogazda yaklaşık yüzde 10 ve tüp gazda yüzde 19’lük pazar payını daha yukarı taşıyarak liderliğe gidecek yolculuğu tamamlamak" ifadesini kullandı.

OYAK, Türkiye'nin LPG pazarının önde gelen şirketlerinden Milangaz'ın marka ve LPG operasyonlarını satın almak üzere yaklaşık bir senedir devam eden görüşmelerin sonucunda hisse devrini tamamladı.

60 yıldır Türkiye'nin 81 ilinde ve 950'yi aşkın ilçesinde otogaz, tüp gaz, dökmegaz ve toptan segmentlerinde faaliyet gösteren Milangaz, OYAK çatısı altında 5 deniz terminali, 19 tüp dolum tesisi, 550'den fazla otogaz bayii ve 1.200'e yakın tüp gaz bayiinin yanı sıra güçlü kara ve deniz filosu ile hizmet vermeye devam edecek.

OYAK bu yılın başında TOTAL ve M Oil'i tüm operasyonlarıyla birlikte satın alarak pazarın beşinci büyük oyuncusu olmuştu. Yüksek performans ve verimlilikle enerji sektörüne yön vermek amacıyla akaryakıt şirketlerini Güzel Enerji çatısı altında konsolide eden OYAK, “yeni açılımlarla büyüyeceği ve karlılığını sürdürülebilir kılacağı sektörlere yatırım politikası” doğrultusunda Milangaz'ı da satın alarak enerji sektöründeki stratejik sac ayağını tamamladı.

ERDEM: ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRDİK

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “kararlılık dönemi” olarak adlandırdıkları bu dönemde enerji sektöründe ilk aşamada hedeflenen büyüme hamlesini tamamlayarak karlılık, rekabet gücü ve yarattıkları katma değeri daha da artıracaklarını ifade etti.

20 noktada 130.000 m3’lük LPG depolama kapasitesi ile Türkiye'nin en yaygın ve en güçlü lojistik ağına sahip olduklarını belirten Erdem, hedeflerini Milangaz'ın devralınmasıyla ulaşılan, otogazda yaklaşık yüzde 10 ve tüp gazda yüzde 19'lük pazar payını daha yukarı taşıyarak liderliğe gidecek yolculuğu tamamlamak olarak açıkladı.

Stratejik satın almalarla OYAK'ın enerji sektöründeki geleceğini şekillendirdiklerini belirten Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:

* Milangaz satın almasıyla birlikte artık toptan, otogaz ve tüp gaz dahil LPG sektörünün tüm değer zincirinde yüzde 100 yerli sermaye ile hizmet vermeye başlayacağız.

* Milangaz'ın yüksek dolum tesis sayısı ve geniş ağ kapsama alanı ile depolama kapasitesinin ortalamanın üzerinde olması bize yeni ticari fırsatlar sağlayacaktır.

* Önümüzdeki dönemde de, değerlerimiz çerçevesinde, üyelerimizin sayısı artarken, birikimlerini de verimli yatırımlarla değerlendirmeye ve ülkemizin büyüme ile istihdam yaratma hedeflerine katkı sunmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39