ERDEMİR´DEN FİDANLI KUTLAMA

Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetecilerle birlikte ağaç dikme etkinliği düzenledi.

ERDEMİR´DEN FİDANLI KUTLAMA
Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetecilerle birlikte ağaç dikme etkinliği düzenledi.
ERDEMİR tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Zonguldak, Ereğli ve Alaplı´daki gazetelerin adlarına fidan dikimini gazeteciler ile birlikte gerçekleştirdi. Etkinlik ile ilgili bilgiler veren ERDEMİR Kurumsal İletişim ve Sosyal Hizmetler Müdürü Gülşin Yöney, ERDEMİR´in sadece çeliğe hayat vermekle kalmadığını, toprağa da hayat vermeye devam ettiğini söyledi. Basın çalışanlarına, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesinin ve bu günün ´Çalışan Gazeteciler Günü´ olarak kutlanmaya başlanmasının 51. yıldönümü dolayısıyla gazetecilerle bir araya gelerek bu anlamlı günü paylaşmak istediklerini belirten Yöney, &[#]8220;Basın çalışanlarına, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesinin ve bu günün ´Çalışan Gazeteciler Günü´ olarak kutlanmaya başlanmasının 51. yıldönümü dolayısıyla sizlerle bu anlamlı günü paylaşmak istedik. Gücünü kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, kuşkusuz demokrasinin temel unsurlarından biridir. Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya yapısıyla mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğü, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından hayati önemdedir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve topluma ışık tutulması amacıyla çalışan gazetecilerimiz hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında rolü büyüktür. Basın mensuplarımızın, şimdiye kadar başarıyla yerine getirdikleri bu onurlu görevi, bundan sonra da aynı duyarlılıkla ve kararlılıkla yerine getireceklerine yürekten inanıyorum. Bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyor, bütün basın mensuplarımıza başarılar diliyorum&[#]8221; dedi. ERDEMİR´in sahalarında şimdiye kadar 100 bin ağaç fidanı dikildiğini belirten Yöney, şunları söyledi.
&[#]8221;ERDEMİR´in bölge ve ülke ekonomisi için ne denli önemli bir kuruluş olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz. ERDEMİR´in sadece çeliğe hayat vermekle kalmadığını, toprağa da hayat vermeye devam ettiğini belirtmek isterim. Şirketimize ait sahalarda günümüze kadar yaklaşık 100 bin adet çok çeşitli cins ve varyetelerde ağaç fidanı dikimi gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber sadece 2011 yılında şirketimize ait sahalarda 2 bin 560 adet ağacı tabiat anayla buluşturduk. 2012 yılında da 2 bin adet ağaç dikmeyi hedefliyoruz. 2012 yılının bu ilk fidanlarının 10 Ocak gazeteciler günü anısına yetiştirilmesine karar verdik ve bu ERDEMİR ağaçlarının sizlerin adıyla yaşamasını arzu ettik. Devam eden ağaçlandırma çalışmalarımız kapsamında sizler için ekimini yaptığımız ağaçları temsilen birer fidanı bugün hep birlikte doğaya armağan edeceğiz.&[#]8221;
ERDEMİR´in çevre faaliyetleri hakkında bilgiler veren Yöney, &[#]8220;Bildiğiniz gibi Nisan ayında çevre faaliyetlerimiz ve çevre yatırımlarımız konusunda yapmış olduğumuz bilgilendirme toplantısında sizlerle bir araya gelmiştik. Geçen süreç zarfında Sinter Fabrikası Elektro filtresinin modernizasyonu tamamlandı. Elektro filtre çıkışındaki toz emisyonu yasal sınır değerin çok altına düşürüldü. 2,7 milyon dolar yatırım maliyeti olan tesiste yüzde 50 ile 70 oranlarında emisyon giderimi sağlayan, Sinter Fabrikaları için geliştirilmiş yüksek gerilim doğrultucu üniteleri kullanıldı. Kullanılan ünitelerin enerji tüketimleri çok daha az seviyelerdedir. Yine çevre koruma anlayışımızda AB Çevre Standartlarına uyum öncelikli hedeflerimiz arasında yer aldığını belirtmiştik. 4,2 milyon dolar tutarındaki, 2011 yılında yatırımı tamamlanan ERDEMİR Kok Fabrikası Amonyak Sıyırma Kolonunun inşası bunun en güzel örneğidir. Projeyle, 2000 ton/yıl amonyum sülfat gübresi üretilirken, deşarj standartlarının çok altında atık suyun arıtımı sağlanmıştır. Ereğli´mizin hava kalitesini izlemek için, hizmete alınan Hava Kalitesi İzleme İstasyonu´ndan aldığımız değerlerde sınır değerlerinin çok altındadır&[#]8221; diye konuştu.
Yöney, konuşmasının ardından Zonguldak merkez, Ereğli ve Alaplı´da yayın yapan basın kuruluşu temsilcilerine , ağaç dikme sertifikaları ve ağaçlarına takacakları isim plakalarını verdi. Basın mensupları, daha sonra ERDEMİR Kışla Kapı mevkisinde hazırlanan alanda yayın kuruluşlarının ismini taşıyan ağaçları dikti. Gülşin Yöney ve basın mensupları ağaç dikiminin tamamlanmasının ardından basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Yöney, gazetecilere, ağaçlarının hayırlı ve uzun ömürlü olmasını diledi.
Okunma Sayısı: 776
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2012, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39