İŞTE BİLİM KURULUNUN TAVSİYE KARARLARI...

İŞTE BİLİM KURULUNUN TAVSİYE KARARLARI...

Bilim Kurulu toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklama yapıldı.

Bilim Kurulu, “Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.”

Bilim Kurulu, “Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.”

Bilim Kurulu, “Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.”

Kurulun eğlence mekanları ve kıraathanelerin kapatılması, restoranların paket servise geçmesi, okul tatilinin uzatılması ve bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı yönünde tavsiye kararları aldığı öğrenildi.

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları yarın toplanacak Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınıp karara bağlanacak.

Olası kısmi sokağa çıkma yasağı kararının Zonguldak'ı kapsayıp kapsamıyacağı yarın ki toplantı öncesi merak konusu oldu.

Okunma Sayısı: 1020
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner4