Ve Resmi Gazete'de yayınlandı...

Ve Resmi Gazete'de yayınlandı...

Ve Resmi Gazete'de yayınlandı...

Çevreyi korumaya yönelik yeni bir kanun yayımlandı. Buna göre; Plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25  kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı  satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara bin 250 lira ceza verilecek. Aynı araç standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak. 1 Haziran 2019'dan itibaren yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olarak yer alacak. İşte kanunun detayları...
Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine  yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve  giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması,  depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi  mekanizmalar kullanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla  belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021 tarihinden  itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito  uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre  kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya  veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek  ve her yıl için güncellenecek. Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı  tutarının yüzde 20 fazlası idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için piyasaya  sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen  satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10  lira idari para cezası verilecek.

Kanunla birlikte üretici, ithalatçı ve piyasaya sürenlerin bireysel  olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri ve yetkilendirilmiş kuruluş  oluşturma yükümlülüğü zorunlu olmaktan çıkarıldı. (AA)

KAYNAK; AJANSLAR

Okunma Sayısı: 1517
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39