KULELER YANGININ HABERCİSİ

KULELER YANGININ HABERCİSİ

gundemeregli.com-Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bartın İşletme Müdürlüğünün deniz seviyesinden 800 m. yükseklikte bulunan Sarıgöl Yangın İzleme kulesi yangınları habercisi olma özelliğini sürdürüyor.
Zonguldak Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Ören, Orman Koruma Şube Müdürü Mehmet Pınar, Bartın Orman İşletme Müdür Yardımcısı Mustafa Dağdeviren, Arıt Orman İşletme Şefi Ali Duymuş ve personel ile kule de incelemelerde bulundu.
Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ören; “Bölge Müdürlüğümüze bağlı 3 vilayette toplam 12 kulemiz bulunmaktadır. Bunlardan Bartın İşletme Müdürlüğüne bağlı Arıt Bölgesi Sarıgöl Kulesindeyiz. Yangın kulelerinin mantığı yangında ilk müdahale süresi çok önemli. Bu görüş açısı içinde bulunan yangın gözcülerimiz bir duman gördüklerinde bunu en yakın merkeze iletiyorlar. Yangına müdahale için ekip hemen yola çıkıyor. Bu kulelerin ana amacı yangına ilk müdahale süresini en aza indirmek. Üç kule ile belli noktalar hariç Bartın ilinin hemen hemen hepsine hakimiz. Bu çalışmalar Orman Genel Müdürlüğümüz kurulduğundan beri yapılıyor. Zaman zaman bunlar azaltılıyor, artırılıyor ama devamlı olan çalışmalar. Biz burada kalan arkadaşlarımıza elimizden geldiğince lojistik destek sağlıyoruz.
Kulelerde görevli arkadaşlarımız duman aşamasında iken yangını tespit ederek en yakın yere iletiyor ve yangın esnasında da koordinasyonu sağlıyor. Biz de en yakın ekibi olay yerine göndererek yangına müdahale ettiriyoruz. Böylelikle yangına büyümeden müdahale ediliyor. Ne kadar çabuk müdahale edilirse yangın o kadar çabuk söndürülür. Burada çalışanlar buranın yerlisi oldukları için bölgeyi iyi biliyorlar. İlk dumanı gördüklerinde de karşı tarafa anlaşılır şekilde tarif ediyorlar. Böylece ilk müdahale yapılıyor.” dedi.

 

Okunma Sayısı: 729
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner13