Çadlı öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkelerini ziyaretinden memnun

Çadlı öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkelerini ziyaretinden memnun

Çadlı öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkelerini ziyaretinden memnun

KARABÜK - ERSİN TURAN - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın resmi temaslarda bulunmak için ülkelerine ziyaret gerçekleştirmesi, Karabük Üniversitesinde (KBÜ) okuyan Çadlı öğrencileri umutlandırdı.

KBÜ ile Çad Encemine Üniversitesi arasında imzalanan protokolle 2017de 215 Çadlı öğrenci Karabükte eğitim görmeye başladı.

Türkiyeden geçen yılın aralık ayında ilk kez bir Cumhurbaşkanının ziyaret ettiği Çadda, enerjiden eğitime birçok alanda anlaşmalar yapılırken, KBÜde okuyan Çadlı öğrenciler, bu tür anlaşmaların ileride artmasını umut ediyor.

- Karabük halkı Çadlı öğrencileri bağrına bastı

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çad ile kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla mayıs ayında üniversite olarak ziyaret gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, KBÜye 200ün üzerinde öğrenci kabul ettiklerini belirtti.

Öğrencilerin büyük çoğunluğunun Türkçe öğrenme aşamasında olduğunu aktaran Polat, İyi bir aşama kaydettiler, çok hızlı şekilde bu süreci tamamlıyorlar. İnşallah gelecek yıl lisans eğitimine başlamış olacaklar. Çadın ihtiyacı olan mesleklere öğrencileri yönlendirdik. Cumhurbaşkanımızın ziyaretlerini de çok dikkatle izledik. Eğitim alanında görüşmeler yaptılar. Biz istiyoruz ki Karabük Üniversitesi olarak Çadın Türkiyedeki şubesi olalım. Çad denildiği zaman Karabük anılsın, Karabük denildiği zaman Çad anılsın istiyoruz. diye konuştu.

Karabük halkının Çadlı öğrencileri bağrına bastığını belirten Polat, Çadlılarla yeni tanıştığını, onların yaşantılarına, davranışlarına imrendiğini, ailelerinin güzel çocuklar yetiştirdiğini söyledi.

Polat, Çadda, Cumhurbaşkanı Erdoğandan ziraat fakültesi konusunda istek olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

Bize bir yer tahsis ederlerse Karabük Üniversitesinin orada bir yerleşkesini kurabileceğimizi ifade etmiştim. Hala bu sözümün arkasındayım. Orada mühendislik, tıp fakültesinin veya sağlık bilimlerinin bir şubesini açabiliriz. Buradan öğretim üyeleri gider eğitim verirler. Ben bir ziraat mühendisiyim, yine orada ziraat fakültesine yönelik bir açılım yapabiliriz. Bunun altyapısını kurabilirim, bu çevreye sahibim. Yeter ki bize Karabük Üniversitesi olarak Bu iş sizde, bu imkanı size tanıyoruz denilsin, devletimiz bize bu olanağı tanısın, biz sonuna kadar bu işin arkasındayız.

Bu öğrencilerin derslerindeki başarılarını, davranışlarını kişiliklerini tanıdıkça ileride ülkelerinde üst düzey birer yönetici olabileceklerini gördüğünü kaydeden Rektör Polat, pırlanta gibi, kabiliyetli, inançlı, sağlam kişilikli, sadece Çadı değil, dünyayı yönetmeye talip insanların bu çocukların içerisinden çıkabileceğine işaret etti.

- Burada çok iyi bir eğitim aldığımızı düşünüyorum

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencisi Fatima Oumar Ojibrillah da Çadın mühendislere çok ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın ziyaretinin önemine değinen Ojibrillah, Orada yapılan anlaşmalar, Çaddan Türkiyeye öğrenci göndererek, iyi bir eğitim alarak Çadı geliştirmek için çok iyi bir fırsat. Çadın en önemli ihtiyacı mühendis ve doktor. Mühendis ve doktor konusunda bizim çok eksikliğimiz var. KBÜde okumak çok iyi. Orada alamadığımız eğitimleri burada alıyoruz. Uygulama kısmı bizim orada eksik olduğu için uygulamalı ders alamıyoruz. Burada çok iyi bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. ifadelerini kullandı.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencisi Yakhoub Hassan ise Erdoğanın ziyaretinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Eğitim alanı ile diğer alanlarda yapılan anlaşmaların önemli olduğunu vurgulayan Hassan, Yapılan anlaşmaların şu an için yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğitim alanında, mühendislik, tıp ve sağlık bilimlerinde çok eksiğimiz vardı. dedi.

- Hedefimiz ülkemizi geliştirmek için okumak

Tıp Mühendisliği Bölümü öğrencisi Abubakar Abdelaziz Abdoulaye de Cumhurbaşkanı Erdoğanın ziyaretinin büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

Ziyaretin, Türkiye ve Çadın ilişkilerini güçlendireceğini anlatan Abdoulaye, şunları kaydetti:

Eğitim alanında yapılan anlaşma, Çadın geleceği için büyük bir anlaşma. Memleketimle buradaki eğitimi karşılaştırdığımda buradaki eğitim mükemmel. Çadın en büyük eksikliği, eğitim, sağlık, mühendislik ve iktisat alanlarında. Bu anlaşmalarla eğitim ve sağlık alanındaki eksikliklerin giderileceğini düşünüyorum.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü öğrencisi Adama Bechir Oumar, ziyareti duyduklarında heyecanlandıklarını söyledi.

Oumar, ziyaret kapsamında güzel anlaşmalar yapıldığını belirterek, Eminim sadece bu kadar olmayacak, başka anlaşmalar da olacak gelecekte. Karabük Üniversitesini çok beğendim, Raylı Sistemler Mühendisliğinde okuyan tek Çadlı öğrenciyim. Burada çok güzel eğitim veriyorlar. Hedefimiz ülkemizi geliştirmek için okumak. değerlendirmesinde bulundu.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Okunma Sayısı: 3403
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner13