Safranbolu'yu ziyaret edenlerin sayısı artıyor...

Safranbolu'yu ziyaret edenlerin sayısı artıyor

Safranbolu'yu ziyaret edenlerin sayısı artıyor...

KARABÜK - Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Karabükün Safranbolu ilçesini ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla Osmanlının parmak izi olarak adlandırılan, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu, en iyi korunan 20 kent arasında bulunuyor. İlçe, konak, cami ve çeşme gibi tarihi yapıların yanında İncekaya Su Kemeri, Türkiyenin en uzun mağaralarından biri olan Mencilis Mağarası, cam seyir terası, kanyonlarıyla ve doğasıyla turizmin önemli merkezlerinden biri.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Aralık 1994te UNESCO tarafından koruma altına alınan Safranbolunun koruma sürecinin 1970li yıllarda başladığını söyledi.

Safranbolu halkının, ilçenin eşsiz mimarisini, kültürünü, değerlerini korumasında önemli katkı sunduğunu ifade eden Ürkmezer, Safranbolu, tarihiyle geçmişiyle bu değerlerini yaşatan, yansıtan ve gelecek kuşaklara aktarılmasında, vatandaşlarının bütünüyle çalıştığı bir şehir. Burada en alttan yukarıya kadar herkesin bunda büyük bir emeği var. Safranbolu bu konuda Türkiye için yüz akı olmuş bir şehir. diye konuştu.

- Turist sayısında yüzde 20 artış

Bu güzelliğin gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını vurgulayan Ürkmezer, ilçenin son 15 yılda turizmde yerli ve yabancı turist ağırlayan önemli bir yer haline geldiğini belirtti.

Turizm alanında birçok yatırım yapıldığını kaydeden Ürkmezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Safranbolu, yapılan tanıtımlarla yerli ve yabancı turist çekmeye devam ediyor. Safranbolunun turist sayısı her geçen gün daha da artıyor. Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kaymakamlık ve belediye olarak ulusal ve uluslararası etkinliklere katılıyoruz. Safranboluda son bir yıl içerisinde turist sayısında yüzde 20ye yakın artış olmuş. Bunda yabancı turist ağırlığı var. Bundan sonra da amacımız, başta Türkiyede yaşayan vatandaşlarımızı Safranboluya çekmek, Safranbolunun güzelliklerini yaşamaya davet etmek.

haber

haber

haber

Okunma Sayısı: 3551
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2017, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner4