Alemdar Gemisi'nin 98. yıl dönümü kutlandı

- İstiklal Savaşı'nda büyük öneme sahip Alemdar Gemisi'nin, Zonguldak'ın Ereğli ilçesine intikalinin yıl dönümü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi

Alemdar Gemisi'nin 98. yıl dönümü kutlandı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, İstiklal Savaşı'nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi'nin Ereğli'ye intikalinin 98. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli Deniz Teğmen Yakup Uzun, Süleymanlar Mahallesi'ndeki Alemdar Anıtı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstiklal Savaşı'nda büyük öneme sahip Alemdar Gemisi'nin 5 Şubat 1921'de, 7 kahraman denizci tarafından İstanbul'dan kaçırıldığını söyledi.

Ereğli'ye 6 Şubat'ta gelen ve halk tarafından sevinçle karşılanan Alemdar Gemisi'nin personel, kumanya ve yakıt ikmalinin ardından Trabzon'a hareket etmek için buradan ayrıldığını anlatan Uzun, şöyle konuştu:

"Alemdar Gemisi'nin ihbar edilmesi üzerine Fransız C-27 gambotu (bir veya birkaç silahlı küçük savaş gemisi) tarafından yolu kesilerek tüm silahlara el konuldu. Yalnızca süvari ve çarkçıbaşı tabancalarını saklama imkanı bulmuştur. Sonrasında 4 Fransız askeri eşliğinde ve C-27 gambotu refakatinde İstanbul'a hareket edilmiştir.

Ereğli'nin 10 mil açıklarında Alemdar personeli kendi aralarında kargaşa çıkararak kumandayı tekrar ele almış ve Fransız askerlerini etkisiz hale getirerek Ereğli'ye dönüş yapmış. Bu sırada olayı fark eden C-27 gambotu Alemdar'a ateş açmıştır. Çatışma seslerini Ereğli'den duyan halk sahilden ve denize açılan sandallardan C-27 gambotuna yaylım ateşi açarak gambotun açığa kaçmasını ve daha sonra Zonguldak'a geri dönmesini sağlamıştır."

Alemdar Gemisi'nin, kaçırılmasını önlemek amacıyla 9 Şubat 1921'de Çoban Çeşmesi önlerinde karaya oturtulduğunu ve bir miktar su alması sağlandığını ifade eden Yakup Uzun, şunları kaydetti:

"Serdümen Recep Kahya bu çatışma sırasında kalbinden vurularak İstiklal Savaşı'mızın ilk deniz şehidi unvanını almış, bütün Ereğli halkının katılımıyla cenazesi şehir mezarlığına defnedilmiştir. Alemdar, Milli Mücadele kapsamında birçok görevde bulunmuş, mühimmat ve önemli malzemelerin transferini yapmış, üzerine monte edilen toplar sayesinde başta Şahin Vapuru olmak üzere Novorosyk'de harp mühimmatı taşıyan gemilere karakol ve kollama görevi yapmıştır. Ayrıca Pontus çeteleriyle mücadele etmiştir. Romanya ve Bulgaristan'a deniz yoluyla kaçan Abacı Yanko ve Sarı Yani çetesini yakaladığı gibi birçok çeteyi de yakalayarak resmi makamlara teslim etmiştir. Alemdar büyük zaferlerden sonra 1924-1959 yılları arasında kurtarma işleriyle sürekli uğraşmış, 1959 yılında hizmet dışına ayrılmıştır. 1982'de ise sökülmek üzere satılan Alemdar Gemisi, 2004'te Ereğli'de kurulan Gazi Alemdar'ı Yaşatma Derneği'nin çalışmaları sonucunda, İstanbul Tersanesi'nin imalat projeleri, Ereğli Belediyesi'nin konulacağı sahil şeridini tahsis etmesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın da gerekli sacları vermesiyle bugünkü haline getirilmiştir."

- Kutlama programı

İkinci program sahil bandında bulunan Gazi Alemdar Müze Gemisi'nde gerçekleştirildi.

Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Demiroğlu, burada yaptığı konuşmada, Alemdar Müze Gemisi'ne İstiklal Madalyası verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi sunulduğunu hatırlatarak, gemiye İstiklal Madalyası verilmesini beklediklerini belirtti.

Etkinlik, kahramanlık ve Ereğli türkülerinin seslendirildiği müzik dinletisiyle sona erdi.

Okunma Sayısı: 1353
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39