EREĞLİ'DE DEV ŞÖLEN..

EREĞLİ'DE DEV ŞÖLEN..

EREĞLİ'DE DEV ŞÖLEN..

Ereğli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşü bir yıl önce darbe girişimi sırasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensupları tarafından Şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in adının verildiği bulvar üzerinde başladı. Yürüyüşe Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Piyade Albay Murat Türken, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali Azar, Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir, protokol üyeleri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile aralarında tekerlekli sandalyeli engellilerin de bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerine Türk Bayrakları alan binlerce kişi tekbir sesleri ile Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü.Atatürk Anıtı önünde düzenlenen program sayı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin kısa filmlerin izlendiği programda konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal,i darbe girişiminde bulunan bir grup darbeci teröristin Türk milletinin destan yazdığını unuttuğunu söylediği konuşmasında

 

Bunlar, askeriyemizin içinde bir grup darbecilerin tamamen kendilerinden olduğunu zannettiler. Oysa geçen yılda söyledim. O FETÖ hainleri askeriyemizi temsil etmemektedir. Üstüne basa basa söyledik. Çünkü askeriye bizim göz bebeğimiz. Askeriye MEHMET. Askeriye Peygamber Ocağı. Bundan dolayı onlar sandılar ki bize kitaplarda öğretilen gibi ordu millet. Ama o gün, yanıldıklarını anladılar. Millet ordu olmuştu. Millet bu darbe girişimini elinin tersi ile itti. Tankları dayanarak itti. Kurşunlara kendisini siper etti. Bu milletin her bir ferdinin asker olduğunu onlar unuttular. Unuttukları bu milletin her ferdinin içinde Çanakkale ruhunun genlerine işlediğini unuttular. Çanakkale ruhu bizim genlerimizde. Unuttukları bir şey daha vardı. Bu millet destanlar yazdı. Bu milletin tekrar destan yazacağını unuttular. Bu milletin Sela seslerini kulakları ile dinlediklerini sandılar. Oysa bizler Aziz Türk Milleti,Sela seslerini kalpleri ile yürekleri ile dinledikleri için alanlardaydı dedi.

 

 TÜRK MİLLETİ, HALKIMIZ SOKAKLARA ÇIKARAK HAİNLERE BU VATAN BÖLÜNMEZ DİYE HAYKIRDI

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu konuşmasında, Türk milletinin darbe girişiminde sokaklara çıkarak vatanın bölünmeyeceğini haykırdığını ve bunu bizzat gösterdiğini söyledi. Madenoğlu konuşmasında Bir yıl öncesine gittiğimiz zaman yani takvimler 15 Temmuz 2016 yı gösterdiğinde güzel yurdumuz, aziz vatanımız hain bir darbe teşebbüsüne maruz kalmış ve muhatap olmuştur. Peygamber ocağı dediğimiz, asırlar boyunca kahramanlığıyla, şan ve şerefiyle, zaferleriyle tarihte destanlar yazdıran kahraman ordumuzun içinden çıkan bir grup hain, Demokrasimize, Cumhuriyetimize, Milletimize, Vatanımıza, Bayrağımıza, her şeyimize kast ederek bir darbe yapmak istedi. Ama bilmiyordu ki Yüce Türk milleti demokrasiye aşıktı. Vatanını severdi.  Bayrağına devletine bağlı idi. Böyle hainlikleri savuşturacak, boşa çıkaracak akamete uğratacak bir şuurda ve anlayışta idi. Nitekim, bu darbe girişiminin başlamasından sonra Kahraman Silahlı kuvvetlerimizin içinde ki vatansever askerlerimiz, Polisimiz ve diğer karşı koyan tüm unsurlar bu darbeyi boşa çıkarmak için büyük bir mücadele karşı mücadele verdiler. Bugün başımızda bulunan Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin çağrısı üzerine Demokrasi aşığı yüce Türk milleti, halkımız sokaklara çıktı. Hainlere karşı haykırdı. Bu vatan bölünmez, Bu millet birdir. Bu bayrağa karşı da saygı her zaman duyulacaktır dedi.

Engellilerden özel ilgi Vardı

Dünyanın en yaşlı gazisi unvanını taşırken 1994te 110 yaşındayken vefat eden Hüseyin Kaçmazın oğlu Turgut Kaçmaz (82), merhum babasının Çanakkale Savaşındaki üniformasını ve çarıklarını giyerek yürüyüşe katıldı.

Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 Nisan 1915de Mustafa Kemal Atatürkün Conkbayırında geri çekilen askerlerin önüne durarak, Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum, bizler ölünceye kadar yerimize başka kumandanlar başka birlikler geçer dediğini anımsatarak, İşte kazandığım an o andır, Çanakkaleyi geçilmez yapar. 15 Temmuzda Reisi Cumhurumuz halkı meydanlara davet ederek kazandığı an, o an olmuştur. Vatan hainleri kaybetmişlerdir. diye konuştu.

Alanda toplanan 3 bin kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın İstanbuldan canlı yayın ile yaptığı konuşmayı izleyerek, demokrasi nöbeti tutmaya başladı.

 

 

Okunma Sayısı: 7957
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner12

banner5

banner4