Hasbeyliler iftarda kaynaştı

Hasbeyliler iftarda kaynaştı

Hasbeyliler iftarda kaynaştı

Kdz. Ereğli'de eğitim ve kültür seviyesi en yüksek köylerden biri olan Hasbeyler köyü sakinleri, Yukarı Mahalle Camii avlusunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar programında bir araya geldi. İftara Ereğli merkez başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi değişik illerde yaşayan ve ayrıca Almanya’da yaşayan ve izinde olan Hasbeyliler katıldı.
Hasbeyler Köyü Yeni Mahalle’de düzenlenen iftar programına katılanlar yakınları ve köylüleri ile sohbet edip hasret giderdi. Gecede, Emekli Polis Memuru Hasan Duman birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek köy için çok güzel çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. İftarı Hasbeyliller olarak birlikte düzenlediklerini belirten Duman şunları söyledi: "Köyümüzü kaynaştırma birlik ve beraberliği pekiştirme adına iftarlarımızı başlattık. Güzel geri dönüşler aldık. Bu yıl 3.sünü gerçekleştiriyoruz. Burada uzun zamandır birbirini görmeyenler bir araya geliyor. İftar sofrasında buluşuyor. Sizler, bu köyde ayak izleri olup emek izleri olup çok büyük emekleri olan büyüklerimizin mezar taşlarından isimleri unutulmuş bizden birer Fatiha bekleyen atalarımıza bu aksam sahip çıktınız. Köyünüze sahip çıktınız, en önemlisi de buydu. Geçtiğimiz yıllarda düzenlediğimiz iftar programlarında olup bugün aramızda olmayanlar var. Kendilerine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu ortamı sağlayan tüm arkadaşlarımıza ve iftar organizasyonunda tuzu bulunan herkese, hocalarımıza, muhtarımıza ihtiyar heyetimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra da böyle güzel birlik ve beraberliklerde buluşacağımıza inanıyorum. Birbirimize ihtiyacımız var. Allah hepinizden razı olsun. Bu birlikteliklerimiz devam edecek."
Akşam ezanının okunması ile birlikte oruçlarını açan Hasbeyliler, kılınan namazın ardından yemek yiyip çay içti. Mesir macunu, pamuk şeker, şerbet ikram edilen davetliler okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dualarla gönüllerinde pasını sildi.
İftar öncesi Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)  İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Metin Gündoğdu’nun ney eşliğinde geçekleştirdiği tasavvuf müziği dinletisi iftara ayrı bir renk kattı. Hasbeyliler teravih namazını da birlikte kıldıktan sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar sohbet etti.

Gündem

Okunma Sayısı: 1332
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 13:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan DUMAN
Ercan DUMAN - 12 ay Önce

Harika bir akşamdı.insAllah böyle nice akşamlar da buluşuruz.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner13