MESELENİN ÖZÜNDE “RANT” VAR

Yakın bir zamanda yine müfettişler gelecekmiş Karadeniz Ereğli’mize…
Gelmezlerse şaşardım. 
Bu kez geliş amaçları da,
Eski Erdemir Plajı’nın çevresinde ölçüm yapmak ve sözüm ona tesisin hangi yerleşim birimine yakın olduğunu hesaplamakmış.
*
Alt tarafı,
Bir plaj tesisinin işletmesini vermek konu.
Ortada alternatif yokken, kendi dünyalarında bunu yaratmak.
Temelinde; “küçük olsun, benim olsun” hesabının yattığı katakullilerle bu memleketin insanlarına bir kez daha çile çektirmek.
*
Yıllarca Erdemir tarafından işletilen bir plaj tesisinin yeni işletmecisinin hangi kurum ya da hangi şahıs olacağı konusu sizce de bu kadar büyütülmemeli, değil mi?
Böyle düşünüyorsanız, inanın haklısınız.
Bu kadar küçük bir meselenin tam ortasına da siyaseti yerleştirme telaşı ne kadar da anlamsız!
*
Günlerdir,
Bu tesisin kendilerine bırakılacağından emin görünen Belediye Başkanı Posbıyık’ı dilim döndüğünce uyarmaya gayret sarf etmiştim.
Tesisin belediyeye devredilmesi konusunda Kaymakam Çorumluoğlu’nun da bizim gibi düşündüğünü bilmesi Posbıyık’ta bir güven duygusu yaratmıştı.
Ancak, siyasi zeminden gelecek baskıların günler ilerledikçe daha da artacağından hareketle, Sayın Kaymakam’ın da zor günler geçirmesinin muhtemel olduğunu biliyordum.
*
Netice itibarıyla siyasî kanattan bakmayı alışkanlık haline getirenler, Eski Erdemir Plaj Tesisleri’nin Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne değil de en iyimser (!) ihtimalle Köylere Hizmet Götürme Birliği ya da İl Özel İdare’ye tahsis edilmesi noktasında gayretlerini ortaya koymaktan geri durmadılar.
Defaatle dile getirdiğim gibi asıl amaç bu tesisleri Gülüç Belediyesi’ne kazandırmaktı. Bunun yolu hala da kurcalanıyor. Bazı engeller olduğu söylense de, iktidar partisinin temsilcileri için engel ya da zorluk denen unsurların ne kadar da kolay bertaraf edilebildiğini az-çok bildiğimiz için, bu ihtimalin henüz ölmediğini de belirtmekte yarar görüyorum.
*
İlçeye gelmesi beklenen müfettişlerin işlerini (!) tamamlamalarının ardından, eğer bu tesisler Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin uhdesine bırakılırsa, Posbıyık’ın iktidar temsilcilerine karşı yadsınamaz bir başarı elde etmiş olacağını kabul etmek zorunda kalacağız. Posbıyık’a rağmen bu tesisler Gökhan Demirtaş’ın Gülüç Belediyesi’ne kalırsa da, açık söylemek gerekirse, iktidarın “halka rağmen” bir kez daha bildiğini okuduğunu düşünüp hayıflanmaya devam edeceğiz.
*
Dediğim gibi;
Mesele bazılarınıza küçük gibi gelebilir.
Unutmayın ki asıl mesele,
Karadeniz Ereğli toprakları üzerinde rant peşinde koşanların beslemeye devam ettikleri emellerini gerçekleştirip gerçekleşetiremeyecekleridir.

Okunma Sayısı: 2565
YORUM EKLE