OLDU OLACAK EREĞLİ’Yİ TOPTAN VERELİM

2006 yılında özelleştirilip yönetimi OYAK’a devredildikten sonra kurulu bulunduğu yerleşim birimine sırtını dönen Erdemir, bir kez daha Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin gündemine girdi.
*
Resmî Gazete’nin 6 Ağustos tarihli sayısında bilgisi verilen yeni düzenlemeyle, Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınması gündemde olan Erdemir için uygulamaya konulacak yeni tavizler, Ereğli insanının ve özellikle de belediye yönetiminin canını sıkacak türden.
Tesislerinin olduğu alanda kapladığı ve bugünkü değeri tahminlere göre 4 milyar liranın üzerinde olan, hazineye ve şahıslara ait arsalar için her dönem ecr-i misin ödemek zorunda olan Erdemir, yapılan girişimlerle bu ödemelerden de muaf tutulacak.
Yapılan girişimlerde dediğime aldanmayın; 26. Dönem Zonguldak milletvekili Çaturoğlu da dahil olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçilmişlerinin OYAK’a sunduğu bir hediye(!) bu.
*
Erdemir, yani OYAK, bu ecr-i misinleri ödemekten nasıl kurtulacak?
Yöntem şu.
Hazine ve şahıslara ait olan ancak üzerlerinde Erdemir’e bağlı bazı tesislerin yer aldığı kıymetli arsalar, devlet eliyle istimlak edilecek. Devlet bu istimlak çalışmasını da özel bir şirkete yaptıracak üstelik. Ardından istimlak edilen bu arsalar, bedelsiz olarak Erdemir’in kullanımına verilecek.
Bu noktadan sonra da Erdemir yönetimi birçok ödemeden muaf tutulacak.
*
Değişiklik bununla da sınırlı kalmıyor.
Zaten belediyeye yıllardır ödediği bazı tüketim vergilerini bir daha ödememek için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Erdemir, bundan böyle ruhsat işlemlerini de belediyeye değil ilgili bakanlığa yaptıracak, gerekli izinlerini bakanlıktan alacak. Ruhsat bedeli ödemeyecek. Belediye’ye hiçbir vergi ödemesi yapmayacak.
*
Bunun adı, Ereğli’ye sırtını dönmekten çıktı artık; düpedüz bu memlekete ihanetten bahsediyoruz.
*
Son gelişmelerle ilgili olarak da kent kamuoyu derin ve yıkılasıca sessizliğini korurken, ses çıkaran tek kişi yine Belediye Başkanı Posbıyık oldu.
Kavgacı Posbıyık nu konuda yalnız bırakılır mı, bilemem.
Bizlerin bırakmayacağı kesin.
Ofsayt Osman’ın tabiri ile “Bu da mı gol diil!”, diyebileceğimiz türden bir açıklama yapan Başkan Posbıyık’ın Erdemir ile mücadele konusunda yapacağı her girişimi de, ötelemeden desteklemek gerektiğini vurgulamalıyım.
*
Erdemir elbette bizim.
Ama Ereğli de hepimizin.
Hazineye, dolayısıyla da bu halka ait olan arsaların göz göre peşkeş çekilmesine de bu kent yöneten ya da yönettiğini zanneden herkesin ortak tepki vermesi gerektiğine inanıyorum.
O tepki gelene kadar da biz bu davanın, Ereğli lehinde takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Okunma Sayısı: 3490
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okuyucunuz
Okuyucunuz - 3 hafta Önce

Gülüçün Ereğli belediyesine bağlanmasıyla ilgili nedenleriyle birlikte bir yazı yazarsanız memlekete büyük faydanız olur.

efe yıldız
efe yıldız - 3 hafta Önce

ALTAN bey,Kent Konseyi sessiz diyorsunızda konseyin başlanı bile Erdemir personeli

banner13

banner4