850 MADEN İŞÇİSİ ENDİŞEYLE BEKLİYOR

Kdz Ereğli´ye bağlı Kandilli beldesinde 850 kişinin çalıştığı maden ocağının kapatılacağı söylentisi, maden işçilerini endişelendirdi.

850 MADEN İŞÇİSİ ENDİŞEYLE BEKLİYOR
gundemeregli.com-Kdz Ereğli´ye  bağlı Kandilli beldesinde 850 kişinin çalıştığı maden ocağının kapatılacağı söylentisi, maden işçilerini endişelendirdi.
Hema Endüstri A.Ş´nin Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK)’dan 2004 yılında rödevans usulü ile kiraladığı Kandilli sınırları içerisindeki maden ocağının kapatılacağı yönündeki iddialar 850 maden işçisini endişeye sevk etti.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şubesi Başkanı İsa Mutlu, konunun kendilerine de iletildiğini ancak şu ana kadar net bir durum olmadığını söyledi. GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş’ın, şirketin yöneticileri ile önümüzdeki hafta görüşme yapacağını ifade eden Mutlu, “Kandilli’de maden ocağında 750’si sendikalı yer altı işçisi olmak üzere 850 kişi çalışıyor. Konu bize iletildi. Ancak, alınmış net bir karar yok. Şu an 20 işçiye tebligat yapılıp işten çıkartılacakları ve gerekçesi söylendi. Genel Başkanımız önümüzdeki hafta Hema Endüstri A.Ş. yöneticileriyle görüşecek. Gelişmeleri biz yakinen takip ediyoruz. Buradaki maden ocağının kapanmaması ve 850 arkadaşımızın işsiz kalmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.
Soma’da, 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının ardından özel ocaklardaki denetimlerin sıklaştırıldığı ve Hema’nın Kandilli beldesinde işlettiği maden ocağında da denetimler yapıldığı ve bazı bölümlerde yanlış proje çalışması gerekçe gösterilerek üretimin durdurulduğu öğrenildi.
Okunma Sayısı: 682
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39