Bu görüntülere inceleme başlatıldı

Doğalgaz çalışmasında sigaralı görüntüye inceleme başlatıldı

Bu görüntülere inceleme başlatıldı
 Zonguldak’ta doğalgaz alt yapı çalışmalarında yeterli tedbir almadığı iddia edilen doğalgaz firması hakkında adli ve idari girişim başlatıldı. 
Zonguldak kent merkezine doğalgaz hattı döşeme işi için Gazipaşa Caddesinde kazı çalışması yapmak isteyen doğalgaz firması, geçen haftalarda şehir merkezinde çalışma gerçekleştirdi. Kentin en işlek sokağının ana cadde ile birleştiği noktada yapılan doğalgaz alt yapı çalışması nedeniyle kent merkezinde sıklıkla trafik yoğunluğu yaşandı. Zonguldak Emniyet Müdürlüğünün çalışmaları engellediğine yönelik iddialar üzerine ise İl Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklamada bulundu. Emniyet Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunda Polisevi hizmet binasına bedelsiz olarak doğalgaz yapılmasının talep edildiği ve bu nedenle de kentte yürütülen doğalgaz çalışmalarının Emniyet Müdürlüğünce engellendiğine yönelik iddialara cevap verdi. Açıklamada, iddialara dayalı bir algının kamuoyunda oluşturulmaya çalışıldığının tespit edildiği ifade edildi. 

“Kazı çalışmalarında neredeyse faciaya ramak kalmıştır”

MOBESE kameralarına yansıyan görüntülerde de Gazipaşa Caddesi’ndeki kazı çalışmalarında firmanın yeterince tedbir almadığı belirtildi. Kazı çalışmaları sırasında firma görevlilerinin bile sigara içtiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
“Genel güvenlik ve trafik güvenliği açısından önem verdiğimiz Ulucamii aralığı bağlantı yolundaki kazı çalışmaları ise yüklenici firmanın iş ve işlemlerindeki fütursuz yaklaşımlarını açıkça ortaya koymuştur. Bu alandaki kazı çalışmaları öncesinde genel güvenlik ve trafik güvenliği açısından öngördüğümüz idari ve yasal koşullara uzunca süre direnen firma yetkilileri, izin verildikten sonra ise kabul ve taahhütlerine rağmen yaptıkları kazı çalışmalarında neredeyse faciaya ramak kalmıştır. Her türlü ikaz ve uyarılarımıza rağmen kazı yapılan alanda yeterince tedbir alınmaması nedeniyle vatandaşlar açısından güvenlik riski oluşmuş, çalışanların iş güvenliği kurallarına riayet etmediği ve gelişi güzel çalıştığı görülmüş, yapılan çalışmanın canlı hat doğalgaz bağlantı çalışması olması ve gaz sızıntısı olduğunun bildirilmesine rağmen kazı alanı içerisinde ve yakınlarında uyarılara aldırış edilmeksizin firma görevlilerince ve meraklı izleyicilerce sigara içilmiş, araç ve yaya trafiği açısından hiçbir işaretleme yapılmamıştır. Kazı nedeniyle trafik şehir genelinde kilitlenmiş, iki gün boyunca test adı verdikleri süreç nedeniyle hiçbir çalışma yapılmamış, kazı çalışması firmaca taahhüt edildiği süre içerisinde tamamlanmamıştır. MOBESE kayıtları incelendiğinde güvenlik kurallarına hiçbir şekilde riayet edilmediği, görevlilerin dışında halkın (yaşlıların, çocukların hatta bebeklerin bile) kazı alanının güvenlik bölgesinin içerisinde sıkça görüldüğü, herhangi bir ikaza maruz bırakılmaksızın görevlilerce ve birçok meraklı vatandaşça sigara içildiği, çalışanların ise pervasız ve gayri ciddi tutumları açıkça görülmektedir. Kaza riskinin en yüksek derecede olduğu, kazı alanının şehrin en kalabalık ve halkın ve vasıtaların sürekli yoğun olduğu bir bölgede ihmalin ötesinde kastı aşan fiillerin oluştuğu tarafımızdan müşahede edilmiş, gerekli adli ve idari girişimler başlatılmıştır. Yasal ve hukuki girişimlerimizin başlatılması üzerine bu durumdan haberdar olan ilgililer, öngörülen süre içerisinde bir türlü bitirilemeyen kazı ve bağlantı çalışmasını, gece yarısından sonra 3 saat gibi kısa bir sürede gerekli emniyet tedbirleri alarak (baret takma ve çevre güvenliği gibi) il dışından getirttikleri uzman personel sayesinde kısa sürede sonuçlandırmıştır.
Yüklenici doğalgaz firması tarafından Zonguldak genelinde aynı anda ve birden fazla noktada trafik ve kamu güvenliği tedbirlerinden yoksun şekilde değişik tarihlerde kazı işlemlerinin yapıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:
“Bu husus sıkça yerel medyaya da konu olmuş, halkımızın ihtiyaçları ve mağduriyetleri bağlamında firma ve belediye nezdindeki girişimlerimizle sorunlar giderilmeye çalışılmıştır. Adı geçen firma tarafından ilimizdeki doğalgaz kazı ve montaj işlerinin Emniyet Müdürlüğümüzce fiili olarak engellendiğinin ifade edilmesine rağmen; firmanın yine kendi açıklamalarında Zonguldak ilinde 610 km’lik doğalgaz dağıtım ağı, 26 bin km çelik boru hattı döşendiği, 120 km polietilen boru döşenerek 16.500 aboneye ulaşıldığı beyan edilmektedir. Bu durum dahi kurumumuz aleyhindeki iddialarının mesnetsiz olduğunun göstergesidir. Yanı sıra; ilimiz merkez ve ilçelerimizin çoğu yerine rahatlıkla doğalgaz hattı imalatının yapıldığı ve halkımızın bu imkândan yararlanabiliyor olması hali bile, firmanın maksatlı açıklamaları karşısındaki art niyetini ortaya koymaktadır. Kaldı ki firma tarafından Zonguldak Belediyesi sınırlarında çalışma izni için değişik zamanlarda yapmış olduğu 27 müracaat, alınan güvenlik önlemlerinde birtakım eksikleri olmakla birlikte yeterli görülmüştür. Son olarak Kapuz Caddesi üzerinde yapılması istenilen kazı çalışmasına haklı nedenlerle tarafımızdan izin verilmemesi, kurumumuz aleyhinde geliştirilmeye çalışılan algı operasyonunun kaynağını oluşturmuştur.”

“Hayati öneme sahip ilçe yolu ulaşıma kapatılmak istenilmektedir”

Zonguldakı Kilimli ilçesine bağlayan devlet karayolunun hayati öneme sahip olduğu ve doğalgaz çalışması için kapatılmasının istenildiği belirtilen açıklamada, “Zonguldak il merkezini Kilimli ilçesine bağlayan Devlet Karayolu ilimiz için hayati öneme sahip, alternatifi olmayan, kimi yerlerde 7 metreye kadar daralan, standart dışı bir karayoludur. Kilimli ilçemizde çok sayıda maden ocağı, termik santraller ve liman işletmeciliğinin yanı sıra yapımı devam eden termik santral inşaatı bulunduğu düşünüldüğünde, yapılan çalışmalar bu şekliyle sadece toplumsal değil, ekonomik ve kamu yararı adına da olumsuz sonuçlar doğuracağı, hepsinden önemlisi vatandaşlarımızın seyahat ve ulaşım haklarının zedeleneceği aşikardır. Kilimli yolu üzerinde yapılacak çalışmalarda ana karayolunun tamamen kapanacağı, dahası; alternatif olarak trafiğin nereden sağlanacağı ve yapılması istenen çalışmanın ne kadar süreceği, ne zaman biteceği, Kapuz Caddesi ile Kilimli ilçesi sınırı arasındaki trafiğin alternatif olarak nereden sağlanacağı, risk analizinin ve tonajlı araçların nereden ve nasıl geçebileceği hususlarında, defaten yazışmalarımıza rağmen, gerek ilgili firma gerekse Belediye yetkililerince müspet ya da menfi hiçbir bilgi tarafımıza iletilmemiştir” denildi.

“Polisevine bedelsiz doğalgaz bağlantısı iddiası asılsızdır”

Polisevi hizmet binasına bedelsiz olarak doğalgaz bağlantısının yapılması yönündeki iddiaların tamamen asılsız olduğu kaydedilen açıklamada, “Polisevi hizmet binamıza bedelsiz olarak doğalgaz bağlantısının yapılması yolundaki haddini aşan bir üslup içeren firma iddiası tamamen asılsızdır. Firma; taahhütlerinin aksine devlet karayolundan geçişi de kapsayan doğalgaz boru hattının tüm masraflarını kurumumuzdan talep etmektedir. Personelimizin devlet adına yapması gereken haklı işlem, menfaat temin ediliyor şeklinde lanse edilmeye çalışılmakta, firmanın haksız kazanç elde etmeye yönelik oyunu maskelenerek, kendilerince öngörülen saiklerle personelimiz töhmet altında bırakılmaktadır. Halkımızın huzuru, genel güvenlik ve trafik güvenliğini hiçe sayan her türlü tutum ve davranışlar karşısındaki görev anlayışımız ve hukuki duruşumuz aynı kararlılıkla devam edecektir” ifadelerine yer verildi.
Okunma Sayısı: 449
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 06:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39