CHP´li kadınlardan oturma eylemi

CHP Alaplı ilçe Kadın Kolları Teşkilatı Kadına şiddet ve Özgecan yasası için oturma eylemi yaptı.

CHP´li kadınlardan oturma eylemi

CHP Alaplı ilçe Kadın Kolları Teşkilatı Kadına şiddet ve Özgecan yasası için oturma eylemi yaptı.

CHP Alaplı Kadın Kolları Teşkilatı ellerinde ‘Özgecanlar ölmesin’ ‘Kadına şiddete hayır’ , pankartlarıyla Atatürk Anıtı önünde sesiz oturma eylemi gerçekleştirdi.

Oturma eyleminde konuşan CHP Alaplı ilçe Başkanı Hasibe Sotka, “Kamuda Özgecan yasası olarak bilinen kadına şiddeti önleme yasasının bir an önce yasalaşmasını meclisimizden bekliyoruz. Bir çağrıda TBMM çatısı altında bulunan tüm kadın milletvekillerimizin bu yasanın çıkması yönünde çaba göstermesini talep ediyor ve bu konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz “dedi.

Tüm toplumunun ‘birinci sınıf demokrasi ve insanca yaşam’ talebinin ancak ve ancak kadınların elleriyle kuracakları bir gelecekle karşılanmış olacağının altını çizen Sotka, şöyle konuştu: “AKP iktidarıyla birlikte yaşamın her alanında artan şiddet en çok kadınlarımızı vurdu. Neredeyse her yeni gün, en az bir kadın cinayetiyle sona eriyor. 8 Mart’ı kutlamak için meydanlara çıkan kadınlarımız, güvenlik güçlerinin müdahalesine maruz kalıyor; anayasal hakları olan, ‘Kadın-erkek eşitliği’ talepleri, açıkça göz ardı ediliyor. Kadınlarımızın iş yaşamına katılma hakları ellerinden alınıyor, ‘en az üç çocuk’ baskısıyla eve bağlanmak isteniyor. Kamu atama ve terfileri, liyakat yerine cinsiyetçi bakış açısıyla yapıldığı için kadın yönetici sayımız gittikçe azalıyor. ‘Çocuk gelin’ sayısı hızla çoğalıyor, kadına ve çocuklara yönelik cinsel istismar oranları, vicdanı olan herkesi kahredecek bir şekilde artıyor. Oysa bu kötü tabloya karşın adalet, eşitlik ve özgür bir gelecek tahayyülümüzün öncüleri olan kadınlarımız bütün yaşadıklarına karşı çıkarak Türkiye’yi, erkekler için de yaşanabilir bir ülke haline getirmeyi başaracaklardır. Tüm toplumumuzun ‘birinci sınıf demokrasi ve insanca yaşam’ talebi ancak ve ancak kadınlarımızın elleriyle kuracakları bir gelecekle karşılanmış olacaktır. Ulusal kurtuluş savaşı’nda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük destekçisi ve güvencesi olan kadınlarımız, toplumsal barışımızı da sağlayacaktır. Kamuda Özgecan yasası olarak bilinen kadına şiddeti önleme yasasının bir an önce yasalaşmasını meclisimizden bekliyoruz. Bir çağrıda TBMM çatısı altında bulunan tüm kadın milletvekillerimizin bu yasanın çıkması yönünde çaba göstermesini talep ediyor ve bu konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Bu duygularla tüm kadınlarımızın 8 mart dünya emekçi kadınlar günü’nü kutluyorum, Özgecan Aslan’ın şahsında erkek egemen söyleminin ürettiği şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlarımızın, genç kızlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum”

Okunma Sayısı: 567
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner13

banner4