Dokunulmazlıklar konusu Türkiye’de ben kendimi bildim bileli tartışılır

Dokunulmazlıklar konusu Türkiye’de ben kendimi bildim bileli tartışılır

Dokunulmazlıklar konusu Türkiye’de ben kendimi bildim bileli tartışılır

Çevre ve ŞehircilikBakanı Mehmet Özhaseki, HDP milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin,Kandil ile kol kola girmenin bir hesabı var ifadelerini kullandı.Özhaseki, HDP’nin Meclis’teki faaliyetlerini durdurma kararıyla ilgili iseBiz gideriz görevimizi yaparız. Yasama faaliyetimizi yürütürüz. Zatençirkinleştirmek adına yapmadıkları oyun kalmadı dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, birdizi ziyaret ve toplantı için Zonguldak’a geldi. Zonguldak Valisi Ali Kaban veprotokol tarafından Valilik binasında karşılanan Bakan Özhaseki, valilikziyaretinde gazetecilerin HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkinsorusunu yanıtladı.
Seçimle veya atanmayla gelmek suç işlemeözgürlüğü vermiş olmaz
Seçimle veya atanmayla gelmiş olmanın suç işlemeanlamına gelmeyeceğini ifade eden Bakan Mehmet Özhaseki, İşin başındaprensip olarak şunu söyleyelim. Herhangi bir meslekte olmak, herhangi bir işiicra ediyor olmak seçimle veya atanmayla gelmiş olmak insanlara her türlü suçişleme özgürlüğünü vermiş olmaz. Ben 21 yıl belediye başkanlığı yaptım.Büyükşehir hem de; yüzde 70 oy aldım. Yüzde 30 da asla benim düşmanım değildi.Destekte bulunurlar ancak farklı parti olduğu için oy veremeyeceklerinisöylerlerdi. Ben hiçbir gün olsun kendimi kanundan üstün anayasadan üstüngörmedim. Çokça oy almış olmak insanlara adam öldürme yetkisi vermez. Suistimalyetkisi vermez. Terörü destek yetkisi vermez. Bunlar insanlık suçudur. Birtaraftan belediye başkanı olacaksınız. Vatandaş size oy verirken hizmet için oyverecek. Devletten bütçeyi alacaksınız, hepimizin gelirlerinden oluşanvergilerden bütçeyi alacaksınız. Sonra bu bütçeyi hayırlı yollakullanacağınıza, yol su, park vesaire gibi alt yapı üst yapıda kullanacağınızabütün bunlardan vazgeçeceksiniz. Kandil’e parayı nasıl taşırım diye hesapyapacaksınız. Personelden para kesip göndereceksiniz. Bütçelerden parayı bulup çalıpgöndereceksiniz. Belediye imkanlarını sanki Kandil’in lojistik üstü gibikullandıracaksınız. Çukur kazmalarına yardım edeceksiniz. Bölücülük yaparken özyönetim ilan edeceksiniz. Sonra da devlet size 1 dakika ne oluyor dediğinde debiz seçimle geldik, seçilmiş insanlarız diye bağıracaksınız. Hiçbir gemikaptanı bilet aldı diye denizin ortasında bir yolcunun gemisini delmesine izinvermez. Türkiye’de bin 300 kadar belediyemiz var. Bunların bir kısmı yüzde 2’yetekabül ediyor 25 belediye kafayı bu şer işlere kullandıkları için yasal olarakbunların yerine kayyum atandı. Bu yapılanların hepsi yasaldır dedi.
Dokunulmazlıkların kaldırılması
Son 30 yıllık süreçte seçimlerin ana gündemmaddelerinin dokunulmazlıklar olduğunu hatırlatan Bakan Mehmet Özhaseki, HDPmilletvekillerinin tutuklanma sürecini ise şöyle anlattı:
Dokunulmazlıklar konusu Türkiye’de benkendimi bildim bileli tartışılır. Gençliğimde de siyasetle yakından ilgilenmişbirisiyim. Son 20-30 yılın son 2-3 seçimin ana gündem maddesi dokunulmazlıktır.Ana muhalefet partisinin lideri başta olmak üzere her seçimde çıkıp,‘Dokunulmazlıkları kaldıralım, ey iktidar niye hırsızları, niye kötülerikolluyorsunuz? Niye suçluları kolluyorsunuz’ diye kaldıralım dediler. Herseçimin ana gündem maddelerinden biri buydu. Nihayetinde meclise getirdik.Hiçbirini ayırmadan tamamını kaldıralım dedik. Aynı onlar da vatandaş gibişimdiye kadar biriken ne kadar dosya, fezleke varsa gitsinler hesap versinler.Dokunulmazlıkların önünü açtık. Elde suç dosyaları var. Vatandaş olarak gitmekifade vermek. Hukuka inanıyorsak gidip ifade vermektir. Bir takım genelbaşkanlar, milletvekilleri gidip hukuka riayet ederek gittiler ifade verdiler.Bir takım arkadaş, milletvekili olduğu için arkadaş diyoruz, ısrarla kanunlarıdejenere etmeye, tahrip etmeye, bunların üzerinden tüfek atmaya, menfaat eldeetme yolunda özel gayrete girdiler. ’Gitmeyeceğiz, ifade vermeyeceğiz, sizkimsiniz’ dediler. İktidar olarak siz kanunları uygulayacaksınız ya da olupbittiler le eşkıyalıklarla karşı karşıya kalıp boyun bükeceksiniz. Bu türefelenmelere, eşkıyalıklara boyun mu bükelim? Gelip ifade vereceksiniz. Birtürlü ifadeye götürüldüler. Onlar istiyorlardı ki gündüz rezillikler çıksın,kavgalar çıksın. Tartışsınlar, iteleme kakalama olsun. Batıya Türkiye’yişikayet edelim. Ama onlara da o fırsat verilmedi. Gittikleri zaman da bunlarasordukları şu? Niye PKK terör örgütünü destekliyorsunuz? Her şeyikonuşabilirsin ama PKK’ya niye destek verdin? PKK sizi tükürüğü ile boğar diyepropagandasını yapıyorsun. Terbiyesiz utanmaz adam bu milletin gözünün içinebaka baka ordusuna, polis çocuklarına hakaret ediyor. Bütün bunlara bu milletne diyor? Hayır bunun bir hesabı var. Kandil ile kol kola girmenin bir hesabıvar. Çukurları eşip de hendek kazmanın bir hesabı var.
HDP’nin meclisteki çalışmalarını durdurma kararı
HDP’nin meclisteki çalışmalarını durdurma kararınıdeğerlendiren Bakan Mehmet Özhaseki, Nasıl durduracakmış merak ettim.Meclis çalışır. Biz gideriz görevimizi yaparız. Yasama faaliyetimizi yürütürüz.Zaten çirkinleştirmek adına yapmadıkları oyun kalmadı. Bir milletvekili olarakmeclise ilk gittiğimde şaşırdım ve sonra da utandım. Ben 21 sene belediyebaşkanlığı yaptım. Meclise vardığımızda gördüğümüz manzara bizi utandırdı hemde biraz ürküttü. Bir yasa maddesini görüşmek için 3-4 saat orada af edersinizhoroz dövüşü yapıyoruz. Gündem dışı konuşmalar, önergeler, maddeyegeçemiyorsunuz. 4 saat sataşmalarla, kavgalarla meclis meşgul ediliyor. Birgünde bir kanun maddesini geçirmek zor geçirir hale geldik. Bu meclisidurdurmak zaten. Yapıyorlar. onu bunun dışında yapıyorlar zaten, çirkinliklerinhepsini icra ediyorlar. Millet de bunları görüyor zaten diye konuştu.
Bakan Özhaseki’ye ziyaretin anısına Vali Ali Kabantarafından baston hediye edildi.

Okunma Sayısı: 438
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39