Kaya, lepra hastalığına karşı uyardı

Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Dr.Yusuf Kaya her yıl ocak ayının son haftası Dünya Lepra (cüzzam) günü olarak ilan edildiğini belirterek hastalık hakkında bilgi verdi.

Kaya, lepra hastalığına karşı uyardı
Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Dr.Yusuf Kaya her yıl ocak ayının son haftası Dünya Lepra (cüzzam) günü olarak ilan edildiğini belirterek hastalık hakkında bilgi verdi.
Dr. Yusuf Kaya açıklamada şöyle dedi:
“Dünyada halen birçok kişiyi etkileyen, yaptığı yıkım ve formitelerle ciddi sağlık problemlerine ve neden olduğu sakatlıklarla işgücü kaybına yol açan önemli bir klinik problemdir. Bu açıdan sosyal prognozu ağır hastalıkların başında gelmektedir. Uygulanan kontrol programlan ile belirli başarılar elde edilmesine rağmen 21. yüzyılda dahi halen sosyal yönden problem olan bir hastalık olarak varlığım sürdürmektedir. Lepra bugün için Amerika ve Avrupa ülkelerinde sağlık problemi olmaktan çıkmıştır. Sosyoekonomik yönden geri kalmış toplumlarda ise halen belli sayıda hasta olup önemli bir toplum sağlığı problemi olmakta devanı etmektedir. Ülkemizde hasta sayısı önemli Ölçüde azaltılmış ve DSÖ´nün lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık prevalansı 10 000’de 1 in altına indirilmiştir. Lepra bugün dünyada olduğu gibi Türkiye’de sayıca çok az kalmıştır. Cüzamla savaşta temel nokta hastaların tanınması, tedaviye alınması, infeksiyon zincirinin kırılarak yeni vakaların ortaya çıkmasının önlenmesi ve mevcut hastaların da tedavi ve rehabiltasyonları sağlanarak topluma sağlıklı bir birey olarak kazandırılmalarıdır. Bu konuda toplumun ve sağlık personelinin eğitilmesi son derecede önemlidir. Bu amaçla her yıl Ocak ayının son haftası “ Dünya Lepra (Cüzzam) Günü “ olarak ilan edilmiştir.
Okunma Sayısı: 690
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 13:10
banner35
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Candan
İsmail Candan - 4 yıl Önce

Zonguldak Halk Sağlığı Müdürünün Cüzzamla ilgili açıklamalarında Prof.Dr.Türkan Saylan´ın adı hiç geçmiyor.Nedendir acaba? Sayın müdüre çok gördüm.

SIRADAKİ HABER

banner13

banner4