KDZ EREĞLİ’NİN YARISINDAN FAZLASI İCRALIK

Hem ekonomik, Hem de sosyal olarak her kesimin imrenerek baktığı Ereğli ilçesinde 2014 yılı itibariyle icradaki dosya sayısının 60 bin 300’e yükseldi.

KDZ EREĞLİ’NİN YARISINDAN FAZLASI İCRALIK

gundemeregli.com-Hem ekonomik, Hem de sosyal olarak her kesimin imrenerek baktığı Ereğli ilçesinde 2014 yılı itibariyle icradaki dosya sayısının 60 bin 300’e yükseldi. TSO´da ki üye sayısı 3 bin 500´den bin 800´e düştü. İlçedeki gayrı menkullerin yüzde 50´si bankaların eline geçti. Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Niyazi Özcan Ereğli ekonomik afete maruz kalmıştır. Derhal afet bölgesi ilan edilip burada yaraların bir an önce sarılması gerekmektedir dedi.

Ereğli ilçesinde 2014 yılı itibariyle icradaki dosya sayısının 60 bin 300’e yükseldiği açıklandı. Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Niyazi Özcan ilçe nüfusunun yarısından fazlasının icralık olduğunu ve acilen önlem alınması gerektiğini söyledi.
2009 yılına kadar ekonomik kalkınmışlığı ile Türkiye’de ki 81 ilin yarısından fazlasını geride bırakan Karadeniz Ereğli ilçesinde ekonomi dibe vurmaya başladı.

“İLÇE HALKININ YARISINDAN FAZLASI İCRALIKTIR”

Kdz. Ereğli’de 2014 yılı itibariyle gelinen noktayı istatistikle açıklayan TSO Başkan Vekili Niyazi Özcan odaya kayıtlı bin 700 üyenin son 7-8 yıl yılda iflas edip faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını söyledi. 2006 yılına kadar ilçedeki icralık dosya sayısının 2 bin civarında iken bu rakamın 2014 yılı Haziran ayı sonu itibariyle 60 bin 300’e yükseldiğini belirten Özcan “Nüfusumuzun 110 bin olduğunu düşündüğümüzde ilçe halkının yarısından fazlası icralıktır. Sadece 2014 yılının ilk altı ayında açılan icra dosyası sayısı 6 binin üzerindedir. Ereğli’de vergi ve SSK’ya borcu olmayan, icrada dosyası olmayan esnaf neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Ve durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Bu gidiş devam ettiği sürece 3-5 yıl içerisinde tüm ilçe halkı icralık olacaktır.

“ESNAF, TÜCCAR VE SANAYİCİMİZİN YÜZDE 50’Sİ YOK OLDU”
Bunun yanında şahıslara ve ticari işletmelere ait gayrı menkullerin yüzde 50’sinden fazlası bankalarda ipotekli. Türkiye ortalamasında oran yüzde 15-20’lerde iken Ereğli’de ise bu rakam ortalamanın yüzde 100 üzerindedir. 2006 yılına kadar ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı aktif üyemiz 3 bin 500’lerde iken bu gün bu rakam bin 800’ler seviyesine düşmüştür. Yani esnaf, tüccar ve sanayicimizin yüzde 50’si yok olmuştur” dedi.

“ACISINI EREĞLİ’DE YAŞAYAN HERKES ÇEKMEKTEDİR”

İlçe ekonomisinin bu hale gelmesindeki en büyük etkenin Erdemir’in özelleştirilip devredilmesinin ardından uyguladığı işçi, satış, satın alma ve nakliye politikaları olduğunu dile getiren Özcan, Ereğli’ye AK Parti hükümetinin acilen masaya yatırması gerektiğini ifade etti. Özcan şunları söyledi; “? Ereğli ekonomisin dibe vurmasının en temel nedenlerinden biri Erdemir’in özelleştirilmesidir. Oyak’a satılan Erdemir’i yönetenlerin tasarruf tedbirleri adlında çok sayıda işçiyi işten çıkartması, işçi maaşlarını aşağı çekmesi, ünitelerin birçoğunu taşerona devretmesi, uyguladığı satış ve nakliye politikası ile 400’e yakın sac tüccarı ile 1000’in üzerindeki kamyoncu esnafını batırmıştır. Özelleşmenin ardından ilçeye karşı gaddarca davranılmasının acısını maalesef bu gün Ereğli’de yaşayan her kes çekmektedir. Özelleşmenin ardından “Çağa ayak uydurma, yenilik” adı altında Ereğli ekonomisine darbe vurulurken, aynı şekilde üretimdeki sistemi çağa ayak uyduramamakta ve hava kirliliği oranı her geçen gün yükselmektedir.


“TERSANLERİN KAPANMASI İLÇE EKONOMİSİNİ DERİNDEN SARSMIŞTIR”

Bunun yanı sıra Ereğli’de 8 bin kişinin çalıştığı tersanelerin birçoğunun kapanmasında ilçe ekonomisini derinden sarsmıştır. 8 bin yetişmiş iş gücü aileleri ile birlikte Ereğli dışına hatta yurt dışına göç etmek zorunda kalmıştır. Ereğli’de insanların artık psikolojileri bozulmuştur. Ereğli’nin acilen hükumet tarafından masaya yatırılması gerekir. Oyak’ın Ereğli’ye yaptıkları iyi incelenmeli ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Ereğli ekonomik afete maruz kalmıştır. Derhal afet bölgesi ilan edilip burada yaraların bir an önce sarılması gerekmektedir. Doğumuzdaki Karabük ve batımızdaki düzce gelişip büyürken ortada kalan Zonguldak çökmüştür. 2008 yılında biz bu konuları içeren bir dosya hazırlayıp ilgili bakanlıklara vermiştik. Verdiğimiz rapor dikkate alınmadı ve bu gün geldiğimiz nokta ortada. Şimdi yeniden uyarıyorum; eğer bugünde önlem alınmazsa 3-5 sene sonra çok geç olur. Ereğli’de çok büyük sosyal patlamalar yaşanır. İnsanımıza yazık olur.”

“5 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETMESİ EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Karadeniz Ereğli’de yaşayan vatandaşlarda ilçe ekonomisinin son yıllarda çöküşe geçmesinin nedenini Erdemir’in özelleşmesi, tersanelerin kapanması ve yatırım gelmemesine bağlıyor. Erdemir emeklisi Gürsel Ertürk, Erdemir’in özelleştirilmesinin yanı sıra yeni yatırımların yapılmaması, tersanelerin kapanması sonucu 5 bin çalışanın aileleri ile birlikte göç etmesinin ekonomiyi etkilediğini söyledi.
Ereğli ekonomisinin bu hale gelmesinden milletvekillerini sorumlu tutan Mevlüt Aydın ise kömür ocaklarının kapanması, Erdemir’in özelleşmesi ve askeri personelin ilçeden ayrılmasının ekonomik sıkıntıları tetiklediğini belirtti.
Ailesi ticaretle geçimini sağlayan 20 yaşındaki Üniversite öğrencisi Kubilay Boğa’da, herkesin yavaş yavaş Ereğli’den ayrılmaya başladığını söyledi. Ailesinin yıllarca ilçede ticaret yaptıktan sonra Bursa’ya gitmek zorunda kaldıklarını ve ticaretlerine burada devam ettiğini söyleyen Boğa “Ereğli’nin nüfusu dışarıdan alışveriş yapmaya başladı. Esnaf içeride para kazanamıyor. Herkes çekle, senetle bankayla bir ticaret yapmaya çalışıyor ama sıkıntı oluyor. Tersaneler başta zaten Erdemir’in yabancılaşması. Ben ona bağlıyorum bir esnaf çocuğu olarak. Bitik yani Ereğli. Ticaret yapılmaz Ereğli’de. Ereğli’de gelişmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Okunma Sayısı: 1430
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39