KOPAN PARMAKLAR BAŞARILI OPERASYONLARLA YERİNE DİKİLDİ

İş kazası geçiren iki hastanın kopan parmakları saatler süren operasyonlarla yerine dikildi.

KOPAN PARMAKLAR BAŞARILI OPERASYONLARLA YERİNE DİKİLDİ
gundemeregli.com-Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Barış Yiğit ve ekibi, iş kazası geçirerek Sakarya’dan gelen iki hastanın kopan parmaklarını saatler süren operasyonlarla yerine dikmeyi başardı.
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Barış Yiğit ve asistanları Araş. Gör. Dr. Furkan Kurdal ile Araş. Gör. Dr. Gamze Özkan, iş kazalarında organlarını kaybeden hastaları başarılı operasyonlarla sağlıklarına kavuşturuyor. Ekip son olarak Bolu’dan gelen orman işçisinin bir parmağı ile Sakarya’dan gelen bir kadının üç parmağını yerine dikti.
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Barış Yiğit, özellikle elektrikle testere ile çalışma konusunda vatandaşları uyararak, “Özellikle uzuv kopmalarının çok büyük bir kısmı elektrikli testere ile çalışırken oluyor. İnsanlarımız elektrikli testere ile çalışırken çok dikkat etsin. Çalışma esnasında küçücük dikkat kayıpları bile acı sonuçlar doğuruyor. İki hastamız da bir gün arayla elektrikli testere ile çalışırken parmaklarını kopararak hastanemize geldi. Bolu’dan gelen hastamızın bir parmağını başarılı operasyonla yerine diktik. Bir gün sonra da Sakarya’dan kadın hastamız geldi. Onun da üç parmağı kopmuştu. Bu parmakları da yerine diktik. Şimdilik herhangi olumsuzluk yaşanmadı. Umarız bundan sonra da yaşanmayacak ve hastalarımız yakın zamanda taburcu olarak normal hayatlarına dönecekler” dedi.
Yardımcı Doçent Doktor Barış Yiğit ayrıca uzuv kopmalarında yapılması gerekenleri de anlatarak, “Bu tip durumlarda kopan uzuv hemen temiz bir beze sarılarak buzla temas etmeden buzun içerisine konulmalı. Hasta da vakit kaybetmeden hastaneye getirilmeli. Bu yol izlenirse kopan uzvun yerine dikilmesi ve hastanın kurtarılma şansı artar” diye konuştu.
Okunma Sayısı: 858
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39