Maden faciasına tahliye

Geçen yıl Aralık ayında kaçak maden ocağında üç işçinin metan gazından zehirlenmesi olayıyla ilgili tutuklu sanıklara 5 yıl cezayla tahliye kararı çıktı.

Maden faciasına tahliye
Zonguldak’ta, geçen yıl Aralık ayında kaçak maden ocağında üç işçinin metan gazından zehirlenmesi olayıyla ilgili tutuklu sanıklara 5 yıl cezayla tahliye kararı çıktı. 

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Nizam Genç ve İsmail Kahraman’ın yakınları ile hayatını kaybeden madenciler Yaşar Özerdoğan, İsmail Altun ve Mustafa Özalpuğan’ın yakınları katıldı.

Tutuklu sanıklar İsmail Kahraman ve Nizam Genç’in avukatları ile hayatını kaybeden madencilerin yakınlarının avukatları dava hakkında görüşlerini bildirdi. Son sözü sorulan Nizam Genç “Bir diyeceğim yoktur” dedi, diğer sanık İsmail Kahraman da, “Savunmalarımı tekrar ederim. Başka bir suçtan dolayı cezaevindeyim. Benim olayla ilgili bir talimatım olmamıştır” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısının 22’şer yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ettiği duruşmada olayda tam kusurlu bulunan tutuklu sanıkların 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına, karara 7 gün içerisinde itiraz etmekle birlikte sanıkların tahliyelerine karar verildi. Kararın Yargıtay’da onaylanması ile birlikte tahliye edilen sanıklar kalan cezaları için tekrar cezaevine girecek.

Kararın açıklanmasının ardından hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınları salonda sinir krizleri geçirdi. İşçilerin yakınları olayda üç kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatıp verilen cezayı az buldu.OLAY


Metan gazı zehirlenmesi 5 Aralık 2013 günü Zonguldak’ın merkeze bağlı Kırat mevkisinde kaçak işletilen bir maden ocağında yaşandı. Kömür çıkaran Mustafa Özalpugan, İsmail Altun ve Yaşar Özerdoğan adlı işçiler gazdan zehirlendi. Olay yerine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekipleri çağrıldı. Ekipler, ocağa girdiklerinde üç işçinin de hayatlarını kaybettiklerini tespit etti. Gazdan zehirlenen üç madencinin cenazeleri, Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Kaçak kömür ocağının sahibi olduğu öne sürülen İ.K.’nın da ‘kamu malına zarar vermek’ suçundan cezaevinde olduğu iddia edildi.
Okunma Sayısı: 658
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39