Ölüm yolu kazalara davetiye çırakıyor

Alaplı´da ile Yığılca ilçesi karayolunun yer yer dar ve keskin virajlı olması birçok yaralamalı ve ölümlü kazalara yol açarken, yetkililerin duyarsız kalması vatandaşların tepkisini çekiyor.

Ölüm yolu kazalara davetiye çırakıyor
 Alaplı´da ile Yığılca ilçesi karayolunun yer yer dar ve keskin virajlı olması birçok yaralamalı ve ölümlü kazalara yol açarken, yetkililerin duyarsız kalması vatandaşların tepkisini çekiyor. 


Alaplıyı Yığılca ilçesine bağlayan karayolunun bazı yerlerinin dar ve keskin virajlı olması bu yolu kullanan sürücüleri ve vatandaşları çileden çıkartırken, yaralamalı ve ölümlü kazaların yaşandığı yol, ölüm yolu olarak adlandırılmaya başlandı.

Yol muhtemel kazalara adeta davetiye çıkartırken, karayolları tarafından yolda gerekli genişleme çalışmaları, yol üzerinde bulunan köprülerin de genişletilerek yeniden yapılması isteniyor.

Geçen yıl bir TIR’ın bu yol üzerindeki köprüden uçması nedeniyle yaşanan kazanın ardından köprülerde hiçbir çalışma yapılmazken, kazanın yaşandığı köprü ise bariyerlerinin olmayışı dolayısıyla sırat köprüsünü andırıyor.

Yolda şimdiye kadar bir çok ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşandığına dikkat çeken servis şoförlerinden Nevzat Acar “Bu yol çok işlek bir yol, ağır tonajlı araçların yanı sıra öğrenci servisleri bu yol güzergahını kullanıyor. Yol üzerindeki Kasımlı köyü girişindeki Kocadolama ve Örencik virajları karşı yönden gelen araçların görünmesini engelliyor. Bu nedenle her an şoförler kaza yapma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Yetkililerin, bir an önce bu olaya el atarak çalışma başlatmalarını istiyoruz” dedi.


“YOL ÜZERİNDEKİ KÖPRÜLER GENİŞLETİLEREK YENİDEN YAPILMALI”

Geçen yıllarda yol üzerindeki köprülerden birçok aracın uçtuğunu kaydeden Acar, “ Bu yol üzerinde köprüler var. Bu köprüler hem dar hem de korumasız, geçen yıl bu köprülerden bir TIR uçtu, ama kazanın ardından bariyeleri parçalanan ve düşen köprüde bir çalışma halen başlatılmadı. Köprülerin dar olması nedeniyle ancak bir araç zor geçiyor. Ayrıca köprülerin koruması olan bariyerler yapılmış değil, köprüden geçerken adeta sırat köprüsünden geçmiş gibi kendimizi hissediyoruz” diye konuştu.


“50 METRELİK UÇURUMLU VİRAJLARA BARİYER YAPILMALI”

Alaplı-Yığılca karayolu üzerinde dışarıdan fark edilemeyen 50 metrelik uçurumlu virajların olduğuna dikkat çeken Acar, şunları söyledi: “ Bu yol üzerinde dışarıdan belli olmayan ve aşağısı 50 metrelik uçurum olan virajlar var. Bu virajlar hem dar, keskin, hem de kenarında bariyer olmayan virajlar. Bu virajlardan araçları ile aşağıya uçarak yaşamını yitiren birçok vatandaşımız oldu. Bu arkadaşlarımızı bizzat ben kendim çıkardım. Bu virajlarda halen bir koruma bariyeri yok, bu yolu iyi bilen sürücüler bile bu virajlarda zor anlar yaşıyor. Her an ölümlü kazaların olması muhtemel olan bu virajların genişletilmesi ve bariyer konması gerekiyor “


“YETKİLİLER VE SİYASİLER SADECE TAZİYE İÇİN GELİYORLAR”

Bu yolda yaşanan ölümlü kazaların ardından yetkililerin ve siyasilerin sadece taziye ziyaretine geldiğini ama kazaların önlenmesi konusunda hiçbir çalışma yapılmadığını savunan Acar, sözlerini şöyle tamamladı: ” Bu yollarda yaşanan ölümlü kazaların ardından yetkililer ve siyasilerimiz sadece taziye ziyareti için geliyorlar. Bu yollardaki kazaların önüne nasıl geçebiliriz. Bu yolda ne gibi önlemler alabiliriz diye düşünen yok. Bizler ekmek paramız için her gün bu yolu gidip geliyoruz. Yolların bakımlı olması ve genişletilmesi şart, daha bir ay önce dökülen asfaltlar bile bozulmuş durumda, bu yol sadece TIR’lar için değil küçük araçlar içinde büyük tehlike, yetkililerin biraz daha konuya duyarlı olmasını bekliyoruz. Başka kazalar daha meydana gelmeden biran önce bu yollar genişletilmeli ve köprüler yeniden yapılmalı, uçurumlu virajlarda önlemler alınmalı´´ dedi.
Okunma Sayısı: 921
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39