Taştan uyardı: “Bugün aşure yapılmaz”

Taştan uyardı: “Bugün aşure yapılmaz”

Taştan uyardı: “Bugün aşure yapılmaz”
Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, Alevi Kültür Dernekleri Karadeniz Ereğli Şubesi Mehmet Taştan, yasın yaşandığı günde aşure pişirilmemesi gerektiğini bildirdi.
Taştan, Karadeniz Ereğli Cemevi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘yassı matem’ oruçlarının tutulduğunu söyledi. Hazreti Hüseyin’in, Kerbela’da katledildiğini hatırlatarak yas halinde olunduğunu belirten Taştan, şu sözlerle konuştu:
“29 Eylül itibariyle başlayan Alevilikte yassı matem oruçları dediğimiz, ardından ise 2 Ekim’de başlayan 12 İmamlar orucumuz devam edecektir. 10’uncunu günü 10 Muharrem’de de, bizim için hassas günlerden biridir. Şunun net olarak bilinmesi gerekmektedir; 10 Muharrem günü, Kerbela’da Hazreti Hüseyin’in katledilerek şehit edildiği gündür. Bugün, en ağır yasımızın olduğu gündür. Muharrem 12’de ise Cemevimizin önünde hem oruç açmamız olacak hem de aşure etkinliğimiz olacak. Ereğli halkını davet ediyorum.
Sünni dostlarımız, bugün aşure etkinliği düzenledi. Ancak bugün, bizim yasımızın olduğunu söylemek gerekiyor. Bugün, aşurenin olmayacağını, zevkusefanın yapılmayacağını hatırlatmak isterim. Çünkü bugün İslam, dünya ve insanlık tarihi adına çok önemli ve yas tutması gereken bir gündür. Bugün, aşure yapılmaması gerekmektedir.”

Konuşma öncesi ise Cemevi yemekhanesinde oruçlar açıldı, dualar edildi.
Oruç açmaya Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Atay, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, CHP Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun, Alevi Dedeleri, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Adil Ateş ve çok sayıda yurttaş katıldı.
Okunma Sayısı: 474
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39