Tema’dan “Su Zinciri” farkındalık etkinliği

TEMA Vakfı gönüllüleri; 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü Türkiye’nin çeşitli noktalarında gerçekleştirilen etkinliklerle kutladı.

Tema’dan “Su Zinciri” farkındalık etkinliği
 TEMA Vakfı gönüllüleri; 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü Türkiye’nin çeşitli noktalarında gerçekleştirilen etkinliklerle kutladı. 
TEMA Zonguldak Şubesi gönüllüleri Acılık Deresi kenarında toplandı. “Temiz Aksın Zonguldak’ın Deresi” pankartıyla yürüyüşe geçen TEMA gönüllülerine minik izciler de eşlik etti.
Kordonboyu’na yürüyüşe geçen gönüllüler, suyun önemine dikkat çekti. TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan, “2025’ten itibaren 1.8 milyardan fazla insanın su kıtlığına maruz kalacağı tahmin ediliyor. Hala dünyada su tüketiminin yüzde 71’i Türkiye’de ise yüzde 73’ü tarım sektöründe gerçekleşiyor. 2050 yılına kadar Fırat-Dicle Havzası’nda yüzde 10, Akdeniz Bölgesi Havzaları’nda yüzde 37, Konya Havzası’nda ise yüzde 70 oranında azalma olabileceği ön görülüyor. 1995 yılında dünyada 253 milyon hektar alanda, 2010 yılında ise 290 milyon hektar alanda sulamalı tarım yapıldı. 2025 yılında sulamalı tarım yapılan alanın 300 milyon hektara ulaşması bekleniyor. Artan sulamalı tarımla birlikte 2050 yılına kadar tarımın ihtiyacı olan su miktarı yüzde 19 oranında artacaktır. Türkiye’nin iklim değişikliğinin su varlıkları etkisine kırılganlığı çok yüksek. Hem tarım, gıda, hayvancılık alanlarında hem de şehirlerimizdeki su kıtlığı riski giderek artıyor. Bu alanda iklim değişikliği etkilerine uyum çalışmalarının acil bir şekilde önceliklendirilmesi gerekiyor. TEMA Vakfı olarak doğanın bir parçası olan insanın, su ve orman varlıklarını önce koruması ve ardından geliştirme konusunda çalışması gerektiğini vurguluyoruz. Türkiye’de suya dair 40’ı aşkın yasal düzenleme bulunuyor. Su varlığımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için bir Su Yasası’na ihtiyaç olduğu açıkça görülüyor”” dedi.
Minik öğrencilerin de bulunduğu grup şarkılar söyleyerek caddede tur attıktan sonra “Su Zinciri” farkındalık etkinliğini sonlandırdı.
Okunma Sayısı: 732
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner13

banner4