“Yetim gülerse dünya güler”

Zonguldak’ta İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Sürekli Aydınlık için Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (SAYDER) Zonguldak temsilciliği tarafından Yetimler Gülerse Dünya Güler programı kapsamında yetimlere katkı sağlamak amacıyla ortaklaşa kahvaltılı program gerçekleştirildi.

“Yetim gülerse dünya güler”
Zonguldak’ta İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Sürekli Aydınlık için Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (SAYDER) Zonguldak temsilciliği tarafından Yetimler Gülerse Dünya Güler programı kapsamında yetimlere katkı sağlamak amacıyla ortaklaşa kahvaltılı program gerçekleştirildi. 
Zonguldak’ın Kozlu İlçesinde özel bir restoranda gerçekleştirilen etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, İlim Yayma Cemiyeti Zonguldak Şubesi Başkanı İbrahim Cansız, Büro Memur Sen Zonguldak Şube Başkanı Ramazan Seyrek, Enerji Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, Diyaliz Merkezi sahibi Dr. Bünyamin Altundal, İHH Zonguldak Temsilcisi İlyas Yazıcı, Sayder ve İHH Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda konuşan İHH Yardım Vakfı Zonguldak Şube Başkanı İlyas Yazıcı, “Yetim yavrularımızın duasıyla “Bismillah” demiştik. Onların duaları ile yürüyoruz. Su gibi akan ve sadece iyiliklerin geçer akçe olacağı bir hayatın içerisinde, yetim yavrularımıza destek nimeti ile bizi rızıklandırdığı için Rabbimize nihayetsiz şükürler sunuyoruz.” şeklinde başladığı konuşmasında dünyadaki yetim çocukların sayısına dikkat çekerek, İHH´nın faaliyetleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. Yetimlere sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Yazıcı konuşmasına şu şekilde devam etti:
“2007 yılında kuşatılmış coğrafyamız Filistin’deki çocuklarımızın ellerinden tutarak başlamıştık Yetim Sponsorluk Sistemimize. Şimdi siz kıymetli yetim hamilerimizin destekleriyle Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya; Kafkaslar’dan Latin Amerika’ya; Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 56 ülkede 70,000’i aşkın yetim yavrumuzla hayatı paylaşıyoruz. 800,000’i aşkın çocuğumuza ise dönemsel destekler veriyoruz. Başta savaş ve çatışmaların sürdüğü coğrafyalar olmak üzere, doğal afet ve yoksulluklarla sarsılan ülkelerin yetim çocuklarının başlarını okşayabilmek, hatırlarını sorabilmek, onlara sıcak bir yuva olabilmek için gecemizi gündüzümüze katarak yol alıyoruz. Açtığımız 25 yetim eğitim merkezi ile yavrularımızı üniversite eğitimlerini tamamlayıncaya kadar destekliyoruz. Suriye’nin, Filistin’in, Arakan ve Doğu Türkistan’ın, Keşmir’in, Patani’nin ve Afganistan’ın çocukları artık Türkiye’de bir aileleri olduğu bilinci ile daha dik yürüyorlar. Üzerlerindeki iyi insan olma mesuliyetini daha bir derinden hissediyorlar. Yetim yavrularımızın sesleri daha da gür çıksın diye Milli Eğitim Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Eğitim Bir Sen ile üç yıldır tüm okul ve Kur’an kurslarımızda ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projemizi uyguluyoruz. Geçen eğitim döneminde 750,000’i aşkın öğrencimiz yetim kardeşlerine “sizinleyiz!” dediler. Yetim Dayanışma Günleri ile senenin üç ayı eğitim, sağlık, sosyal yardım, kalkınma ve kültürel destek projeleriyle kendi ülkelerinde yavrularımızı kucaklıyor, konukları oluyoruz. İHH’nın teklifi İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kabulüyle artık 57 İslam ülkesi 15 Ramazan tarihini Dünya Yetimler Günü olarak idrak ediyorlar. Uluslararası Çocuk Buluşmaları ile gönül köprüleri kuruluyor yeryüzünün melekleri ile. Ve sizler. Organ ve fuhuş mafyalarının, dilenci şebekeleri ve misyoner örgütlerin kıskacındaki 400 milyonu aşan yetim yavrularımız için bigâne kalmadınız. Azı olan azından, çoğu olan çoğundan vererek bir yetimin, üç yetimin, beş yetimin başlarından okşadınız. Yetimi kendi öz yavrunuz bilerek gönül kapılarınızı ardına kadar açtınız. Efendimiz (sav)’in “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimse ile ben (şehadet parmağı ile orta parmağını bir araya getirerek) cennette bu kadar yakın olacağız” Hadis-i şerifinin rehberliğinde yavrularımıza sahip çıkabilme adına bizlere cesaret verdiniz. Her birinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi ki varsınız.”
Okunma Sayısı: 620
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner13

banner4