YILLAR SONRA “GAŞKALI” OLMAK

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından, 2016 yılında yöremizde başlatılan bir kazı çalışması, üç yıl içinde önemli bulgular verdi.
*
Önce saha çalışması ardından da alan çalışması ile devam eden geçmişin izlerini bulma yönündeki çalışmalarda, ilçeye bağlı Çaylıoğlu Köyü’nün Alacabük yerleşim birimindeki İn Önü Mağarası’nda bulunan tarihî bulgular, Karadeniz Ereğli’nin geçmişini 4 bin 500 yıl öncesine taşıdı.
*
Çalışmalara liderlik eden Bülent Ecevit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Hamza Ekmen’in verdiği bilgilere göre ilçemizin tarihi 6 bin 500 yıl öncesine kadar dayanıyor. Mağarada, zemin çalışmalarında rastlanan ve üzerinden geçen kaynak suyunun taşıdığı kil sayesinde bozulmadan günümüze kadar ulaşabilen ahşap yapıların varlığına bile bugüne kadar ülke genelinde yapılan hiçbir arkeoloji çalışmasına rast gelinmemiş olması da bu çalışmanın ehemmiyet arz eden bir başka yönü.
*
Elde edilen ilk bulgulara göre geçmişi Hititler dönemine kadar uzanan Karadeniz Ereğli’nin, döneminin en güçlü toplumlarından biri olarak kabul edilen Hititlere yaşamı dar toprağı zindan eden Gaşkalıların, her saldırı sonrası topladıkları ganimetlerle Karadeniz Ereğli topraklarına kaçıp bu topraklarda sığındıkları gerçeğinin ortaya çıkması ise, üç yıldır devam eden bu çalışmaların sonuç olarak karşımıza getirdiği en büyük sürpriz. 
Yüzyıllardır yapılan hiçbir arkeolojik çalışmada izlerine rastlanmayan ve nerede yaşadıkları tespit edilemeyen Gaşkalıların yaşamsal izlerinin Alacabük Köyü’ndeki bir mağarada ortaya çıkması, BEÜ öğretim görevlilerinin dışında, arkeoloji bilimi ile uğraşan çok sayıda akademisyende de hayret uyandırdı. Bugüne kadar tarih dendiğinde Cenevizlilerden; bilemediniz, Herkül’den Kerberos’tan ibaret bir tarihî geçmişe mahkum edilen Karadeniz Ereğli’nin mazisinde böylesine derin ve can alıcı renklerin ortaya çıkması, kuşkusuz hepimizde bir heyecan uyandırdı. 
*
Kentimizin böylesine önemli akademik çalışmalara ev sahipliği yapması ve bu çalışmaların sonunda da Karadeniz Ereğli’nin geçmişine dair izlerin aranması elbette mühim. Ancak bundan daha mühim olanı, üç yıla yayılan il etap çalışmalarında böylesine önemli bulguların tespit edildiği çalışmaların bundan sonraki bölümlerine, kentin topyekun destek olması ve Karadeniz Ereğli hatta Zonguldak’ı yöneten bürokrat ve siyasî otoritenin gereken maddi ve manevi desteği fazlasıyla verebilmesi. Bu iş sadece üniversitenin ve yerel yönetimin verebileceği katkı ile belli bir yere kadar gidebileceği için, mutlak surette de ilgili bakanlığın daha fazla desteğinin de yöreye çekilmesi için Zonguldak milletvekillerine de ihtiyaç olduğu bir gerçek.

Okunma Sayısı: 2294
YORUM EKLE
YORUMLAR
asd
asd - 3 hafta Önce

altan bey hoşgeldiniz gündem67 ye aşağı kandilli ile ilgili bir gelişme yokmu yoksa çürümeye terkmi edilecek oradada 150 yıllık tarihi var yazılarınızı bekliyoruz

banner13

banner4