'Biz sadece başvurularımızı alacağız'

Zonguldak İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu'dan TTK açıklaması

'Biz sadece başvurularımızı alacağız'

Zonguldak İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu, basın mensupları ile bir araya geldi. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Demirsu: "Kurumumuz faaliyetleri ile tüm program ve projelerimiz hakkında en kısa yoldan hızlı şekilde vatandaşlarımız ve tüm paydaşlarımızın bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 2018 yılı 3ci Basın toplantısında birlikteyiz 2ci basın toplantısında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla uygulamaya koyduğumuz 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Kurumumuz mevzuatında yer alan çalışmalarımızdan söz etmiştik. Bu çalışmalarımız 10 Kasım 2018 tarihi itibariyle tamamlandı. Bugün söz konusu program doğrultusunda yürüttüğümüz işlemlerden bahsetmek istiyorum.
1- İmalat sektöründe işbaşı eğitim programının süresi 6 aya, bilişim sektöründe işbaşı eğitim programının süresi ise 9 aya yükseltilmesi sonucu ilimizde imalat sektöründe 177 kişilik işbaşı eğitim programı düzenledik
2-İşgücü niteliğinin arttırılması amacıyla düzenlenen mesleki eğitim kursu. işbaşı eğitim programı ve girişimcilik eğitimlerine katılan kişi sayısının artıriılması için ilimizde 501 kişiyi kurs ve programlardan yararlandırdık.
3-Üniversite Mezunu Gençlerin İşgücü Piyasası ile Tanıştırılması için Türkiye genelinde 5 Bin Gencin "İşe İlk Adım Projesinden" Yararlandırılması kapsamında ilimizde işbaşı eğitim programlarına 61 üniversite mezunu gencimizi dahil ettik.
4-"Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız" Programı dahilindeki eğitim programlarından dokuma mesleğinde kadınlara yönelik 15 kişilik meslek eğitim kursu açtık
5- Kadınların işgücü piyasasina daha fazla katılmalarını ve toplumsal hayatta daha fazla yer almalarını amaçlayan 'İşte Anne Projesi"nden 85 kişiyi, "Bakım Desteği" uygulamasından da 2 kişiyi faydalandırdık. Böylelikle, çalışan annelere, günde 70 lira cep harçlıği ve aylik 400 lira kreş desteği sağladık. Programlarından yararlanan gençlerin sayisınin artırılması amaciyla 548 genç işsizimizi mesleki eğitim, işbaşı eğitim ve girişimcilik programlarına dahil ettik.
7-Engellilerin işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak için 16 engelliyi mesleki eğitim kurslari ve işbaşı eğitim programlarından yararlandırdık. Yine engellilerin istihdamıniın sağlanması için iş yasası gereği engelli çalıştirma zorunluluğu olan işyerlerinin sıkı takibini yapıyoruz. Ayrica zorunluluğu bulunmayan işyerlerine de engelli teşviklerini anlatarak istihdam yapılması için ziyaretler düzenliyoruz.
8-Kurumumuz ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içeren mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik "Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme işbirliği Protokolü" (MEGiP) kapsaminda toplam 50 kişilik istihdam garantili kurs başlattık.
9-Kamu kurum ve kuruluşlarinda Toplum yararina program dahilinde işe alinacak 800 kişi ile ilgili başvuruları aldık..24.Aralık.2018 tarihi itibariyle işe başlatmayı planladığımiz bu programda engelli vatandaşlarımıza da öncelik tanıdık. Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanimizın 2ci 100 günlük eylem planı kapsamında Kurumumuza tevdii edilecek görevleri bekliyoruz. Yeni eylem planı çerçevesinde İl Müdürlüğümüze verilen hedeflerle ilgili siz değerli basın mensuplarını bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sözlerime son verirken, Basın toplantımiza katıliminizdan dolayı herbirinize ayri ayrı teşekkür ediyorum."
Demirsu, basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor...

Gündem

Okunma Sayısı: 3161
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 00:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39