Grizu-263 Uzay Takımı, Çankaya Köşkü'nde...

Grizu-263 Uzay Takımı, Çankaya Köşkü'nde...

Grizu-263 Uzay Takımı, Çankaya Köşkü'nde...

Grizu-263 Uzay Takımı,  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanlığını Ziyaret Etti.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren, uzay ve uydu araştırmalarında yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla adını duyuran Grizu-263 Uzay Takımı,  Kaptanları Muzaffer Duysal ve Çağla Aytaç Dursun ile takımın Yazılım Birimi Sorumlusu Kerim Uslu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Dr. Ali Taha Koç’u Çankaya Köşkü’ndeki makamında ziyaret etti.
27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşen ziyarette, TEKNOFEST 2019 4. TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda Türkiye 1’ncisi olan takım, TÜRKSAT Model Uydu Yarışması ile ilgili ve üretim çalışmaları devam eden Türkiye’nin ilk Cep Uydusu Grizu-263A hakkında Başkan Koç’a bilgi verdi.  Grizu-263 Uzay Takımı’nın vizyonu, faaliyet alanları ve geçmişteki projelerine ilişkin detayların konuşulduğu ziyaret kapsamında,  takım üyeleri Başkan Dr. Ali Taha Koç’u Aralık 2020’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren uzay şirketi SpaceX tarafından uzaya gönderilecek olan Grizu-263A’nın fırlatma töreni için Zonguldak’a davet etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Dr. Koç da, ülkenin uzay vizyonuna ilişkin takım üyelerine bilgiler aktardı.  Uzay ve uydu alanında yürütülen çalışma ve projelerindeki başarılarından dolayı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni ve Grizu -263 Uzay Takımı’nı tebrik eden Dr. Ali Taha Koç, ülkenin en değerli projelerinden biri olan Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı tarafından yürütülen projelerin önemine vurgu yaptı.
Ziyaret sonunda takım üyeleri T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’a,  günün anısına Türkiye’nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A’nın Uydu Yönetim Bilgisayarı Alt Sisteminin elektronik kartını hediye etti.

Gündem

Okunma Sayısı: 1146
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER