Kardeş belediyeciliği gerçek anlamına kavuşturduk

Kardeş belediyeciliği gerçek anlamına kavuşturduk

Kardeş belediyeciliği gerçek anlamına kavuşturduk

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Almanya’da, 7-12 Ocak tarihleri arasında yürüttüğü temaslar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.  Çaycuma’nın kardeş şehri Lennestadt’ta belediyenin 50. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak için Belediye Başkanı Stefan Hundt’ın daveti üzerine Almanya’ya gittiklerini söyleyen Kantarcı, “Lennestadt Belediyesi Meclisi 38 üyeden oluşuyor.  Kasım ayı toplantısında 4 ayrı siyasi parti grubunun bulunduğu meclis, ittifakla, Çaycuma’yla ilişkilerin geliştirilmesi, derinleştirilmesi kararı aldı. Çaycuma’nın tüm partilerin ortak paydası haline gelmesi hepimizi gururlandırdı. Ziyaretimizde bunun çok olumlu sonuçlarını gördük. Herkes bize son derece samimi şekilde davrandı. Biliyorsunuz, Almanlar çok ihtiyatlı insanlar. Şunu memnuniyetle belirteyim ki, bugüne kadar onların ihtiyatla yürüttüğü ilişkiler,  şu anda hakiki bir kardeşliğe dönüştü. Öyle ki, nereye, hangi yetkiliyle görüşmeye gitsek, Lennestadt Belediyesi ilgilileri yanımızda hazır bulundu. Tüm yemeklerin hepsini onlar organize etti. Son akşam da belediye meclisindeki dört partinin temsilcileri bize bir yemek vererek ilişkilerin gelişimine nasıl bir önem verdiklerini ortaya koydu” dedi. 

ALTYAPI TESİSLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDUK
Kantarcı açıklamalarını, “Almanya’daki ziyaret programının tamamını Lennestadt Belediye Başkanı, değerli dostum Stefan Hundt organize etti. Tümüyle deneyim paylaşımını ve işbirliklerini güçlendirmeyi amaçlayan program çerçevesinde, Lennestadt’ın altyapı tesislerini gezdik, eski ve yeni su depoları ile arıtma ve terfi merkezini inceleyerek bilgi aldık. Gerçekten çok yararlı bir inceleme gezisi oldu. Ziyaretimiz sırasında Lennestadt’ın bağlı olduğu Olpe ilinden Alman Meclisine milletvekili seçilen iki kişiden biri olan Sayın Nezahat Baradari Güçer'i ziyaret ederek, tebrik ettik. Kendisiyle işbirliklerinin gelişmesi için iletişim içinde kalma konusunda anlaştık. Lennestadt’ta birçok spor tesisinin sponsorluğunu yapan elektrik malzemesi üreten bir firmayı da ziyaret ederek hem teknik kapasitemizi artırdık, hem de bölge sanayisi hakkında bilgi sahibi olduk” diyerek sürdürdü. 

BÖLGEMİZİ SPOR KAMP MERKEZİ HALİNE ÇEVİREBİLİRİZ
Eğitim ve spor alanında da önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Heyetimizde yer alan Çaycumaspor Kulübü Başkanı Erkan Arslan’la birlikte Lennestandt Spor Kulübü başkanı Matthias Knoche çok önemli görüşmeler yaptık. Son derece olumlu geçen bu görüşmede Kuzey Ren Westfalya eyalet liginde oynayan Lennesatdtspor’un Çaycuma’da kamp yapması için görüş birliğine vardık. Önce bir heyet gelecek, burada incelemelerde bulunacak. Biz onlara çeşitli seçenekler sunacağız. Yapacakları değerlendirmenin ardından nerede kamp yapacaklarına karar verecekler. Bu çok önemli bir adım. Çünkü buradan yola çıkarak bölgemizi bir sporcu kamp merkezi haline çevirebiliriz. Bu kamp onun ilk adımı olabilir. Ayrıca onlarla birlikte antrenman yapan sporcularımızın teknik kapasitesi ve bilgisi artar. Karşılıklı ilişkiler çerçevesinde biz de oraya sporcu göndereceğiz. Bu bölgemizde sporun gelişimi için önemli bir işbirliği olacak” dedi. 

KONSOLOSLARIMIZ ELLERİNDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞINI İFADE ETTİ
Aynı şekilde eğitim alanında da önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Bizdeki Milli Eğitim Müdürü’ne karşılık gelen ve tüm okul müdürlerinin başmüdürü konumda olan, ilçenin eğitim alanındaki en üst düzey yetkilisi ile de görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmede elde ettiğimiz en önemli sonuç, karşılıklı öğrenci değişimi konusunda çalışma yapmak oldu. Buna göre Çaycuma’dan Lennestadt’a, oradan da Çaycuma’ya öğrenciler gidip gelecek. Bu hem ilçemizin tanıtımı, hem de çocuklarımızın eğitsel gelişimi açısından son derece yararlı sonuçlar doğuracak. Çalışmaların bütçesinin Alman hükümetinin fon desteği sağladığı ‘Gençlik Köprüsü’ projesinden sağlanması konusunda da girişimlerimiz oldu. Bu doğrultuda, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ve Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes’i de ziyaret ettik. Sayın konsoloslarımızın ellerinden gelen yardımı yapacağını ifade ettiği ziyarete Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt ile Köln Başkonsolosluğunda Eğitim Ataşesi olarak görev yapan değerli hemşerimiz Prof. Dr. Mustafa Gencer de hazır bulundu” dedi. 

İLÇEMİZE ÇOK ÖNEMLİ BİR EĞİTİM KURUMU KAZANDIRACAĞIZ
Eğitim alanındaki işbirliğinin bununla da sınırlı kalmayacağını da anlatan Kantarcı, “Lennestadt Belediyesi ile üzerinde çalıştığımız eğitim alanındaki diğer çalışma da Çaycuma’da çok dilli bir anaokulu açılması oldu. İstasyon mahallemizde bu amaçla yaptığımız inşaat tamamlanmak üzere. Zaten arayışlarımız vardı. Burayı en faydalı şekilde nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda birçok görüşme yaptık. Yine bu görüşmelerimiz sırasında Almanya’da yaşayan Turgay Tahtabaş adlı bir hemşerimizin çok dilli okul çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduk. Gerçekten çok değerli çalışmalara imza atıp, bu doğrultuda okullar açmış. Onun deneyimlerinden yararlanmak için kendisiyle görüşmeler yaptık. Lennestadt Uyum Meclisi Üyesi ve emekli kreş eğitmeni Edeltraud Maria Wichtmann'in misafiri olduk. Eğitim ve kreş yönetimi hakkında kendisinden çok değerli bilgiler aldık. Edeltraud Maria Wichtmann ve Turgay Tahtabaş 7 Şubat’ta Çaycuma’ya gelerek yaptığımız binada incelemelerde bulunacak. Onların öneri ve yönlendirmeleriyle ilçemize çok önemli bir eğitim kurumu kazandıracağız. Orada anaokulu çağındaki çocuklarımıza Almanca eğitimi de vererek, dünya vatandaşı olarak yetişmelerini sağlayacağız. Çocuklarımız için, hele onların eğitimi için yapılan her çalışma bana büyük bir heyecan veriyor. Çünkü ne kadar eğitimli bir nesil yetiştirebilirsek, yarınlarımız o kadar aydınlık olacak” dedi.

Okunma Sayısı: 1312
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39