Maden, "Vatandaşlarımız şikayetlerini TÜBİS aracılığıyla yapabilir"

TİCARET ZONGULDAK İL MÜDÜRÜ İSMAİL MADEN, KORONOVİRÜSÜNÜN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN ÇEŞİTLİ TEDBİRLER ALDIKLARI SÖYLEDİ. İL MÜDÜRÜ MADEN; "TÜKETİCİLERİMİZ YAŞADIKLARI UYUŞMAZLIKTA İLÇELERDE KAYMAKAMLIKLARIMIZA MERKEZDE İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAŞVURU YAPABİLİRLER. ANCAK TÜKETİCİLERİMİZİN SAĞLIK GÜVENLİĞİ AÇISINDAN EVLERİNDEN ÇIKMADAN E DEVLET ŞİFRESİ İLE DE ŞİKAYETTE BULUNABİLMELERİ MÜMKÜNDÜR. TÜKETİCİLERİMİZİN ŞİKAYETLERİNİ ELEKTRONİK ORTAMDA E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN TÜKETİCİ BİLGİ SİSTEMİ (TÜBİS) ARACILIĞIYLA YAPMALARINI RİCA EDİYORUZ" DEDİ.

Maden, "Vatandaşlarımız şikayetlerini TÜBİS aracılığıyla yapabilir"

Ticaret Zonguldak İl Müdürü İsmail Maden, koronovirüsünün yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler aldıkları söyledi. İl Müdürü Maden; "Tüketicilerimiz yaşadıkları uyuşmazlıkta ilçelerde Kaymakamlıklarımıza Merkezde İl Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler. Ancak tüketicilerimizin sağlık güvenliği açısından evlerinden çıkmadan e devlet şifresi ile de şikayette bulunabilmeleri mümkündür. Tüketicilerimizin şikayetlerini elektronik ortamda e-devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) aracılığıyla yapmalarını rica ediyoruz" dedi.

İl Müdürü İsmail Maden, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Devletimiz Koronavirüsün ülkemizde yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler almakta ve uygulamaktadır. Bu kapsamda Tüketicilerimiz yaşadıkları uyuşmazlıkta ilçelerde Kaymakamlıklarımıza Merkezde İl Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler. Ancak tüketicilerimizin sağlık güvenliği açısından evlerinden çıkmadan e devlet şifresi ile de şikayette bulunabilmeleri mümkündür. Tüketicilerimizin şikayetlerini elektronik ortamda e-devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) aracılığıyla yapmalarını rica ediyoruz. Sisteme giriş ve şikayetini yüklemede sorun yaşayan tüketicilerimiz İl Müdürlüğümüzü arayarak destek alabilirler."

Tüketicilerin şikayetlerini hiçbir bedel ödemeden gerçekleştirebileceğini ifade eden Maden, "Tüketicilerimiz şikâyetlerini hiç bir bedel ödemeden gerçekleştirebilmektedir. Şikâyetinin sonunda haksız dahi bulunsalar herhangi bir cezai yaptırım ya da bedel ödemek zorunda kalmayacaklardır. Bu nedenle tüketicilerimizi haklarını arama ve devletimizin aldığı tedbirlere uyma noktasında daha hassas davranmaya davet ediyorum" dedi.

İHA

Okunma Sayısı: 1217
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER