TTK promosyon ihalesini yaptı...

TTK promosyon ihalesini yaptı...

TTK promosyon ihalesini yaptı...

Genel Maden İşçileri Sendikası, Türkiye Taşkömürü İşçilerine yönelik “Promosyon Teklifi”nin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Açıklamada, bankaların TTK emekçilerinin haklarını gasp etme yolunu tercih ettikleri ifade edildi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Memur Sen Konfederasyonu Enerji Bir Sen Şube Başkanı Sedat Güngör, Türkiye Kamu Sen Konfederasyonu Türk Enerji Sen Şube Başkanı Selami Yoğurtçu ve KESK ESM Şube Başkanı Vacit Esen ortak bir açıklamayla en yüksek teklifi veren bankanın verdiği rakamı Şerh düşerek tepki gösterdiklerini bildirdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“TTK Banka Promosyon İhalesi, 25-03.2o2o tarihinde TTK Genel Müdürlüğünde yapılmıştır.

Ülkemizin Korona Virüsü ile mücadelesinde zor günlerden geçtiği bu günlerde, bankalar, yaşanmakta olan krizi fırsata çevirerek TTK emekçilerinin haklarını gasp etme yolunu tercih etmişlerdir.

İhaleye dört banka katılmış olup, en yüksek teklif beş yıl için, 4050 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir.

Türkiye’de ki Kamu Kurumlarında son 2 yıl içerisinde yapılan promosyon ihalelerinde ortalama rakamlar, beş yıl için 6-7bin TL arasında oluşurken, bugün bizlere bankalar tarafından reva görülen 4050 TL’lik teklifin kurum çalışanlarını temsil eden sendikalar tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.”

“BANKA ISRAR EDERSE…”

İhale komisyonunda çalışanları temsilen bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS), verilen rakamı kabul etmemiş olup,  “şerh” düşerek tepkisini gösterdiği ifade edilen açıklamada, “TTK’da 5 yıllık ortalama 7 milyar TL’lik işlem yapılmaktadır. Bizler TTK’da çalışanların ortak sesi olarak; bu teklifi kesinlikle kabul etmiyoruz. Söz konusu banka bu teklifinde ısrarlı olması halinde ise maaş kartlarımız hariç, tüm kredi kartlarımızı iptal edeceğimizi, bireysel işlemlerimizi kapatacağımızı, bu tür işlemlerimizi diğer bankalar aracılığı ile yapacağımızı, üyelerimiz adına kamuoyuna deklare ediyoruz.” İfadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 2383
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER