TÜRK-İŞ'TEN TORBA YASAYA SERT TEPKİ!

TÜRK-İŞ'TEN TORBA YASAYA SERT TEPKİ!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam eden torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşı tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. 

Zonguldak’ta da Madenci Anıtı alanında GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız tarafından yapılan basın açıklamasında, Türk-İş Üyesi Sendika Başkanları da hazır. GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, salgın koşullarının fırsata dönüştürmek istenmekte olduğunu belirtti.

Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtlarını çok açık olduğunu ifade eden Volkan Yıldız, "Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız! Geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi plan bütçe komisyonu'nda görüşülen torba kanun teklifi ile dizeriz yıllardan beri karşı durdu esnekleşme ve güvensiz değiştirme konuları tekrar gündeme geldi.İstihdam paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadeli bir güvensiz değiştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağız iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi içilen en temel istihdam güvencelerin de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamını altüst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimizi hem de çocuklarımıza çok büyük bir kötülük yapmış oluruz. İşverenden isteklerini bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik.  İşsizlik sigortası fonu, işverene teşvik fırına dönüşmüştür meclisten geçen sözümona istihdam paketi işverenlere teşvik muafiyet getirmektedir. işçinin emeğin sermaye sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-iş yıllardan beri esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır; yapamayacaksınız, yaptırmayacağız!" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39