Akçakoca ilçesindeki restorasyon çalışmaları

Akçakoca ilçesindeki restorasyon çalışmaları

Akçakoca ilçesindeki  restorasyon çalışmaları

DÜZCE - Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Düzcenin Akçakoca ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi.

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere ilçeye gelen Kurt, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ile ilçede restorasyon çalışması devam eden tarihi Orhangazi Ortaokulunun inşaatını inceledi.

Restorasyon yapılan binayı gezerek yetkililerden bilgi alan Kurt, Orhangazi Ortaokulunun önemli tarihi bir değer olduğunu söyledi.

Çalışmalar sonrasında yapının Kent Müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar yapılacağını ifade eden Kurt, şöyle konuştu:

Çalışmaları yerinde görmeye, incelemeye geldim. Orhangazi Ortaokulunu gezdik, burası tarihi bir değer. Buraya müze yapmak istiyoruz, birkaç konu var. Onları halledip Akçakocaya yakışır bir müze yapacağız. Hem proje desteği anlamında hem de restorasyonda her türlü desteği sağlayacağız. Yine bölgedeki Yukarı Mahallede devam eden sokak sağlıklaştırması projesi de güzel gidiyor. Bu alanla ilgili olarak ortak çalışma yapacağız. Muhtemelen haftaya buraya proje grubumuz gelecek.

Kurt, 2018 yılında bölgede ciddi çalışmalar yapılacağını dile getirerek, İlgili teknik birimlerimiz bir hafta içinde buraya gelerek teknik çalışmaları yapacaklar. Önümüzdeki yıl alanın tamamında restorasyon ve uygulama çalışmaları yapılacak. Çalışmaları sürekli takip edeceğiz. Çalışma yapan firmaları da sürekli denetleyeceğiz. diye konuştu.

Kurt, ziyaretinin ardından ilçede restorasyon çalışmaları devam eden Kale Plajı ve Şehir Merkezi Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarını inceledi.

haber

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48