Fakıllı Mağarası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.

Fakıllı Mağarası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.

Fakıllı Mağarası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.

Akçakocanın en önemli tarihi güzelliklerinden biri olan Fakıllı Mağarası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.
Akçakoca İlçe merkezinin 8 km güney doğusundaki Fakıllı Köyünde bulunan Fakıllı Mağarası özellikle yaz aylarında yerli ve yabancıların ilgi odağı oluyor. Akçakocaya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği Fakıllı mağarasının toplam uzunluğu ise bin 12 metre. Mağaranın 350 metrelik kısmı ise ziyarete açık. Özellikle Beyaz Oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından oldukça zengin olan mağara, yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahip. Bu mağaranın havasının astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği bilinirken, adı duyulmaya başlayan Fakıllı mağarası özellikle yaz aylarında oldukça ilgi görüyor.
Çorumdan Akçakocaya tatile geldiğini söyleyen bir vatandaş tarihi yerleri gezdiklerini dile getirirken, Akçakocayı çok beğendiklerini ve herkese tavsiye edeceğini söyledi. İlk kez Akçakocaya gelen yerli turistler ilçeden olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını ifade ettiler. İstanbuldan tatil için gelen başka bir vatandaş ise Fakıllı mağarası için yaz sezonu için mükemmel bir alan olduğunu belirtti.
Fakıllı Mağarası sorumlusu Mustafa Işık ise, özellikle yaz döneminde ilginin güzel olduğunu söylerken, hem yerli hem yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiğini, Akçakocaya gelenlerin mutlaka Aktaş şelalesi, Fakıllı mağarası ve Ceneviz kalesini gezdiklerini vurguladı. Işık, mağaranın tarihini de anlatırken içindeki özellikleri de tanıttı.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER