TGC-KAS’ın düzenlediği 81. Yerel Medya Semineri sertifika töreniyle tamamlandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazeteci taraf olduğu zaman gazeteciliğini kaybeder. Gazetecilik özgür meslektir. Biz halk adına avukatlık yaparız” diye konuştu.

TGC-KAS’ın düzenlediği 81. Yerel Medya Semineri sertifika töreniyle tamamlandı


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazeteci taraf olduğu zaman gazeteciliğini kaybeder. Gazetecilik özgür meslektir. Biz halk adına avukatlık yaparız” diye konuştu.
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği 81’inci Yerel Gazetecilik Semineri Akçakoca’da tamamlandı. Seminerin değerlendirme konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları dile getirdi:
 “Sahada çalışan arkadaşlar gazeteciliğin ana damarını oluşturuyor. Masa başında oturanlar, sahadaki meslektaşlarımızın getirdiği haberleri derleyerek gazeteyi kurtarıyorlar, televizyonda haber programlarını ayarlamaya çalışıyorlar.  Sahadaki arkadaşlarımız basın özgürlüğü için halkın doğru haber alması için koşuşturuyorlar. Bunun için sahada çalışan arkadaşları saygıyla selamlıyorum.
 
GAZETECİ TARAF OLMAMALIDIR
Gazeteci nesnel olmalıdır. Taraf olmamalıdır. Gazeteci taraf olduğu zaman gazeteciliğini kaybeder. Gazetecilik özgür meslektir. Batı’da bu yüzden serbest gazetecilik var. Kendinize güveniyorsanız, bilgi dağarcığınız varsa, iyi haber yapabileceğinize ikna edebilirseniz dünyanın her yerini dolaşabiliyorsunuz. Yaptığınız haberi dünyaya duyurabiliyorsunuz.
 
GERÇEK BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN İSTEK YOK
Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Seminerde de söylendiği gibi, gazetecilerin hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldığı, cezaevinde kaldığı dönemler oldu. Bunlar aşılacak diye umuyoruz. Kitap okumanın bile zorlaştığı bir dönem yaşanıyor. Bugün gerçek bilgiye ulaşma konusunda istek yok. İnsanlar dizilerle, dinsel konular istismar edilerek uyutuluyor. Bilgi aranmıyor. Sadece ezberci bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Pek çok meslektaşım da öyle. Mücadeleye devam edeceğiz.
Yerel basının da pek çok sorunu var. Biz basın özgürlüğünü savunurken basını bir ruhsata bağlamak isteyen arkadaşlarımız da var.  Biz ne oda haline gelebiliriz ne devletin güdümüne girebiliriz. Biz ne düşünürsek onu yazmaya çalışırız. Biz halk adına avukatlık yaparız. Bizim mesleğimiz budur. Yerelde de arkadaşlarımız çok önemli görevleri var. Yerelde çok büyük bir dağınıklık var. Dayanışma içinde bütün sorunların üstesinden gelebiliriz. Gazete sadece ilan almak için çıkmaz. Pek çok arkadaşım var hiç ilandan almadan kendi fikirleri doğrultusunda yayın hayatını sürdürüyor. Bu da bir gazeteciliktir. Bana göre saygı duyulan bir gazeteciliktir.”
 Seminer sertifika töreni ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48