Çayda Tutukları Balıkları Bu Havuza Besliyorlar

Çayda Tutukları Balıkları Bu Havuza Besliyorlar

Çayda Tutukları Balıkları Bu Havuza Besliyorlar

ZONGULDAK - Alaplı ilçesine Musabeyli köyü sakinleri, gelenek olarak yaptırdıkları havuzda yıllardır tatlı su balığı besliyor.

Musabeyli Muhtarı Cengiz Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anlatılanlara göre atalarının köyün ortasına hayvanların su içmesi için büyük havuz yaptırdığını, sonrasında da bu havuza aynı zamanda çaydan tuttukları balıkları bıraktıklarını belirtti.

Bu geleneğin bugün de köyde yaptırılan havuzda yaşatıldığını ifade eden Duman, şunları söyledi:

Köyümüzün büyüklerinin anlattıklarına göre, yaklaşık 200 yıl önce köyün ortasına hayvanların su içmesi için havuz yapılmış. Köyün hemen aşağısında Alaplı Çayı geçiyor. Gençler de çayda tutukları balıkları bu havuza atarmış. Köylüler de her sabah evlerindeki artık yemeklerle havuza gelerek balıkları beslerlermiş. Bu gelenek böyle yıllarca devam etmiş. Biz de dedelerimiz başlattığı bu geleneği sürdürüyoruz. Havuzda yaklaşık 60 tatlı su balığı var. Bu balıkları kimse tutup yemez. Balık eksildikçe köyün gençleri çayda tutarak gelip havuza bırakırlar. Buraya ziyaretçiler geliyor. Hatıra fotoğraflı çektiriyorlar. Bizden sonra da köyün gençleri bu geleneği sürdürecekler.

 

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48