İlerleyen yaşı okuma aşkına engel olamadı

İlerleyen yaşı okuma aşkına engel olamadı

İlerleyen yaşı okuma aşkına engel olamadı

 Zonguldakın Alaplı ilçesinde ilerleyen yaşı ve hastalıklarına rağmen okuma hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen Şasiye Kaya, evde aldığı eğitimle harfleri kağıda dökeceği günleri sabırsızlıkla bekliyor. 

İlçeye bağlı 690 Evler Mahallesinde yaşayan 6 çocuk 13 torun sahibi 88 yaşındaki Kaya, çocukken babası okula gitmesine izin vermediği için çok istediği halde okuma yazmayı öğrenemedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliğini kızının kendisine anlatmasının ardından Kaya, hasretini sona erdirmek için çocukları aracılığıyla halk eğitim müdürlüğüne başvurdu.

Yaşlılığa bağlı olarak yürüme güçlüğü çeken ve kurslara katılamayan Kaya, halk eğitim müdürlüğünün görevlendirdiği öğretmen sayesinde haftada 3 gün evinde okuma yazma öğrenme hayalini gerçeğe dönüştürme fırsatı yakalıyor.

- Rahmetli babam beni okutmadı

Kaya, yaptığı açıklamada, ilerleyen yaşına rağmen okuma yazma öğrenme şansı yakaladığı için mutlu olduğunu söyledi.

Babasının okula gitmesine izin vermediğini anlatan Kaya, Kızım, Halk Eğitim Müdürlüğünde okuma yazma kursu açılmış. deyince, Yavrum, yürüyebilsem ben gider, okurum dedim. Hiç olmazsa telefona yazan olursa okurum. Hastaneye gitsem bir harf bilmiyorum. Bir yere gitsem ne olduğunu bilmiyorum. Harfleri öğrenmeyi çok istiyorum. diye konuştu. 

Kaya, okumayı çok istediğini ancak babasının okula göndermediğini dile getirerek, Annem okumamı çok istiyordu. Babam beni okutmamak için eskiden samanlığa kapatmıştı. Okumayı çok istiyorum, Allah kısmet ederse okuyacağım. şeklinde konuştu. 

İlçe Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Keskin de Kayanın kızının kuruma başvuru yaptığını belirterek, şunları söyledi:

Bize, 88 yaşında annesinin olduğunu ve okuma yazma öğrenmek istediğini söyledi. Biz de büyük bir hevesle teyzemizi ziyaret ettik. Kursumuz evinde devam ediyor. İnşallah kurs sona erdiğini Şasiye teyzemiz okuma yazma öğrenmiş olacak.  

Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmeni Ceyhan Uslu ise Şasiye teyzenin azmiyle herkese örnek olduğunu vurgulayarak, Şasiye teyzeyi bana söylediklerinde çok heyecanlandım. Aslında onun bize katacağı çok şey var. Ona bir iki harf öğretebilirsem bile benim için çok büyük bir onur bu. ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48