İstanbul'dan Alaplı'ya eğitim vermeye geldi

İstanbul'dan Alaplı'ya eğitim vermeye geldi

İstanbul'dan Alaplı'ya eğitim vermeye geldi

İstanbulda yaşayan Zeliha Tosun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğanın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında, doğduğu Zonguldakın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesine gelerek, yaşları 65 ile 95 arasında değişen 5 kişiye okuma yazma öğretiyor.

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Keskin, Gümeli beldesinde okuma yazma kursu açmak için çalışma başlattı. Beldede okuma yazma öğretecek kişi bulamayan Keskin, beldede doğup üniversite bitirmiş kişileri araştırdı. 

İstanbulda yaşayan yüksekokul mezunu Zeliha Tosuna ulaşan Keskin, doğup büyüdüğü beldede okuma yazma öğretmesi için kendisine teklifte bulundu. 

Teklifi hiç düşünmeden kabul eden Tosun, yaşları 65 ile 95 arasında değişen 5 kursiyere 3 ay boyunca kurs verecek.

Beldede akrabalarının yanında kalan Tosun, kursiyerlerinin evlerine kadar giderek okuma yazma öğretmeye başladı.

- Teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettim

Tosun, yaptığı açıklamada, beldesindeki insanlara okuma yazma öğretmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi. 

İstanbulda yaşadığını ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettiğini anlatan Tosun, şöyle konuştu:

Ailemle birlikte İstanbulda yaşıyorum. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğanın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında Gümelide okuma yazma kursu açmak istediklerini ancak öğretici olmadığı için açamadıklarını belirterek, beldedeki insanlara okuma yazma öğretir misin? diye teklif etti. Hiç düşünmeden kabul ettim. İstanbulda yaşayan biri olarak beldeme bu hizmeti vermek istedim. Böyle çok güzel oldu, ben de çalışmak istiyordum. Aynı köyden olduğum için akrabalarım ve komşularıma eğitim veriyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. İnşallah burada başarılı olurum. Eşim, çocuklarım İstanbulda. Çocuklarıma dedeleri bakıyor. Şu anda 65 ile 95 yaşları arasındaki 5 kursiyere eğitim veriyorum. Gümeli yaylalara yakın olduğu için her yer yeşillik. Genelde derslerimizi temiz havada yapıyoruz. Ben 3 ay burada kalarak öğretebildiğim kadar çok insana okuma yazma öğretmek istiyorum.

- Burada kurs açmakta sıkıntı yaşadık

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Keskin de Alaplıda okuma yazma bilmeyen kimse kalmasın diyerek yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Alaplının en uzak yerleşim alanlarından biri olan Gümelide, öğretmen bulmakta sıkıntı yaşadıklarını aktaran Keskin, Çok dağlık olan bir yer. Burada kurs açmakta sıkıntı yaşadık ancak daha sonra bu köyde okumuş insanların varlığını araştırdık ve hocamız Zeliha hanımı İstanbulda tespit ettik. Kendisinden rica ederek beldesinde okuma yazma öğretmeni olmasını rica ettik. O da teklifi kabul etti, 15 gündür kurslarımız devam ediyor. Şu anda yaşları 65 ile 95 arasında 5 kursiyerimiz var. Bu kursiyerlere Zeliha hanım evlerine giderek okuma yazma öğretiyor. Bu sayı önümüzdeki günlerde 15 kursiyerimize kadar çıkacak. diye konuştu. 

Kursiyerlerden 65 yaşındaki Sabile Ateş de Tosuna teşekkür ederek, Allah razı olsun. İstanbuldan geldiği için teşekkür ediyorum. O bizim evladımız. Biz ondan, o bizden destek alarak okuma yazmaya devam ediyoruz. dedi. 

 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48