KUŞBURNU HASTALIKLARA ŞİFA, KADINLARA GEÇİM KAYNAĞI...

KUŞBURNU HASTALIKLARA ŞİFA, KADINLARA GEÇİM KAYNAĞI...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kadınlar, dağ taş demeden gezip kuşburnu topluyor.
Ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve Dikenli olduğu için toplaması zor olmasına rağmen, doğada kendiliğinden yetişen kuşburnu onca zahmete rağmen ilgi görüyor. Kadınlar kuşburnu meyvesini toplayıp, kış aylarında marmelat ve reçel olarak kahvaltı sofralarına getiriyor. Tüketilen kuşburnu, içerdiği C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren, antioksidan kaynağı olan kuşburnu bitkinin pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Özelikle kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan kuşburnu meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Ekim ayında tezgahtaki yerini alan Kuşburnunun kilosu 7-8 liradan, kurutulmuş kuşburnu ise 15 liradan satılıyor. Birçok aile de bu meyveye rağbet gösteriyor.

Gazeteciye konuşan Fatma Uçar, bu yıl kuşburnu veriminin fazla olmadığını söyledi. Her yıl meyve topladıklarını anlatan Uçar, şöyle dedi:
"Her yıl eylül ve ekim aylarında kuşburnu topluyoruz ve Kuşburnu toplaması çok zahmetli bir iş. Pekmezini yapıyoruz, çayını içiyoruz. Vücut direncini artırdığını söyleniyor. Son zamanlarda gündemde olan Korona hastalığına yakalanma riskini çok azalttığı söyleniyor. Zaten önceden büyüklerimiz böyle organik doğada yetişen kuşburnu türü olan çayları içerek hastalıklardan korunuyorlardı."

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39