MAHKEME KARARINI ÇEVREDEN YANA VERDİ

MAHKEME KARARINI ÇEVREDEN YANA VERDİ

Alaplı’da 2019 yılında bölgede altın aramasına karşı çıktıkları için yargılanan çevreci ve köylüler yargılandıkları davadan beraat etti. Mahkeme kararında, yapılan faaliyetin barışçıl amaçlı ve toplantı gösteri özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti.

2019 yılında Alaplı Gümeli beldesinde altın aramak için sondaj çalışmalarının olduğu bölgeye bölgede yaşayan köylüler ve çevrecilerden oluşan bir grup yürüyüş düzenlemiş ve altın aramak için yapılan sondaj çalışmalarına karşı çıkmıştı.

Akabinde birisi çevreci 9’u bölge köylüsü 10 kişinin ifadesi alınarak haklarında toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet ve köylüleri teşvik etmekten dava açılmıştı.

2 Nisan 2021 günü yapılan davanın karar duruşmasında savcı sanıkların, barışçıl amaçlı ve toplantı gösteri özgürlüğü kapsamında hareket ettiklerini savlayarak beraatini istedi ve Mahkeme savcının mütalaasına uydu.

Kararın ardından çevreciler ve köylüler adına yapılan açıklamada, “Altın arayan şirketlere karşı verilen mücadele adına önemli bir dava ve karadı. Bilindiği gibi, Alaplı Aşağıdağ köyünde Kanadalı şirket CENTERRA GOLD Altın aramak için sondaj çalışmalarına başlamış bölge halkının ve ekoloji dostlarının mücadelesi ile karşılaşmışlardı.  CENTERRA GOLD bölgeyi terk etmişti.

Yargılanmamız sürecinde, Avukatlığımız gönüllü üstlenen Avukat Yakup Okumuşoğlu Avukat Mine Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan tüm dost ve arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39