ATASOY’U ANDIK!..

Zonguldak’ın yetiştirdiği büyük devlet adamı Veysel Atasoy’u birlikte andık…
Yönetici, bürokrat, mülki idare amiri, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan (D. 1947, Zonguldak – Ö. 24 Ağustos 2004). 
Zonguldak’a büyük hizmetlerde bulundu, bu nedenle hala sevilen bir eski rahmetli politikacı…
Binlerce insanın iş sahibi olmasını sağladı.
Baba adı Ali, Anne adı Samime. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü mezunu. Aynı yerde Yerel Yönetim ve Girişimcilik, Organizasyon ve İşletme Politikası alanlarında yüksek lisans ve doktora yaptı. Devrek Halk Eğitim Merkezi Memuru, İçişleri Bakanlığı Memuru, Antalya Maiyet Memuru, Selendi, Kaynarca, Varto, Karayazı Kaymakamı, Başbakanlık Devlet Personel Dairesi Genel Sekreteri, Devlet Planlama Teşkilatı Müşaviri ve Genel Sekreteri olarak görev yaptı.
Anavatan Partisi Kurucuları arasında yer alan Veysel Atasoy, ANAP’tan 17. ve 18. dönem milletvekili, 19. dönem Antalya, 20. dönem Zonguldak Milletvekili olarak TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 45. Hükümet’te Ulaştırma Bakanı, 46. Hükümet’te Devlet Bakanı, Tansu Çiller’in kurduğu 50. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (25.06.1993 – 05.10.1995) olarak görev yaptı. 24 Ağustos 2004’te hayatını kaybetti. Evli ve 2 çocuk babasıydı, Fransızca biliyordu.
Bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi.
Eğitim Hayatı
Veysel Atasoy, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.
Çalışma Hayatı
Devrek Halk Eğitim Merkezi’nde ve İçişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalıştı. Antalya Maiyet Memuru, Selendi Kaymakamı, Kaynarca Kaymakamı, Varto Kaymakamı ve Karayazı Kaymakamı olarak görev yaptı. Başbakanlık Devlet Personel Dairesi Genel Sekreterliği, Devlet Planlama Teşkilatı Müşavirliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.
Siyasi Hayatı
20 Mayıs 1983 tarihinde Turgut Özal’ın liderliğinde kurulan Anavatan Partisi’nin (ANAP) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 13 Aralık 1983 tarihinde kurmuş olduğu 45. Hükümet’te (I. Özal Hükümeti) Ulaştırma Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Mustafa Aydın Aysan’dan devraldı. 16 Eylül 1987 tarihine kadar Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini İhsan Pekel’e devretti.
29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 tarihinde kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti) Devlet Bakanı oldu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Görevi
20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) Antalya Milletvekili seçildi. Tansu Çiller’in 25 Haziran 1993 tarihinde kurmuş olduğu 50. Hükümet’te (I. Çiller Hükümeti) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini M. Ersin Faralyalı’dan devraldı. 5 Ekim 1995 tarihine kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Şinasi Altıner’e devretti.
24 Aralık 1995 (20. Dönem) ve 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi.
Eşi ve Çocukları
Evli ve iki çocuğu bulunmaktaydı.
Fransızca biliyordu.
Ölümü    
24 Ağustos 2004 tarihinde Ankara’da İbni Sina Hastanesi’nde vefat etti. Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YORUM EKLE

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48