Balıkçıların hamsi umudu soğuk havada

Balıkçıların hamsi umudu soğuk havada

Balıkçıların hamsi umudu soğuk havada

BARTIN - Karadenizde, av sezonunun başlamasının üzerinden 1,5 ay geçmesine karşın umduğunu bulamayan ve tezgahlarında az miktarda balık çeşidi yer alan balıkçılar, Karadeniz hamsi için umudu soğuk havaya bıraktı.

Bartının Amasra ilçesinde, av yasağının kalkmasıyla 1 Eylülde vira bismillah diyerek demir alan balıkçılar, ilk günlere göre palamut, istavrit, barbunya avlarken, Karadenizin simgesi olan hamside bolluk yaşanması için havaların soğumasını bekliyor.

İlçede balıkçılık yapan Necmettin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geride kalan 45 günlük süreçte balıkçıların istediği avı gerçekleştiremediğini ve en büyük hayal kırıklığını palamutta yaşadıklarını belirtti.

- Bu zamandan sonra vatandaşlar hamsiyi ucuza yiyebilir

Palamut avının az da olsa artmasına karşın, hala umulan düzeyde olmadığını ifade eden Yılmaz, Geçen yıl bu zamanlar hemen hemen tüm balık çeşitlerinde bolluk vardı. Bu sezon havaların biraz geç soğuması balık avını olumsuz etkiledi. Balık az çıkınca fiyatlarda biraz pahalı oluyor. Geçen yıl 1-1,5 kilo büyük palamudu 10 liraya satarken şimdi 300 gram palamut 10 lira. Ama hala büyük palamut yok, şimdilik ince palamutta biraz bolluk var. diye konuştu.

Karadenizde, balıkçı tezgahlarını genellikle Marmara hamsinin doldurduğunu ve kilogramı 20 liradan satıldığını dile getiren Yılmaz, Karadeniz hamsi için havaların biraz daha soğumasını bekliyoruz. Şu anda hamsi avına çıkan çok az balıkçı var. Teknelerin hemen hemen hepsi hamsinin az olması nedeniyle başta palamut olmak üzere diğer çeşitlerde av yapıyor. Ancak bu zamandan sonra vatandaşlar hamsiyi ucuza yiyebilir. Karadenizde hamsinin bollaşması için hava sıcaklığının ciddi şekilde düşmesi gerekiyor. Bu da 15 gün-1 ayı bulur. ifadelerini kullandı.

Balıkçılardan Ferhat Duman da bolluk olmamasına rağmen fiyatların uygun seviyede olduğunu söyledi.

Tezgahlarda şu anda Marmara hamsinin satıldığını, Karadeniz hamsinin çıkması için havaların soğumasını beklediklerini anlatan Duman, Geçen yıl bu zamanlar Karadeniz hamsi 5-10 liraya satılıyordu. Şu anda denizlerimizde hamsi olmadığı ve Marmaradan geldiği için kilosu 20 liradan satılıyor. Şu anda son yılların en kısır olduğu zamanı yaşıyoruz. diye konuştu.

Balıkçı tezgahlarında kilogramı 20 liraya alıcı bulan hamsinin yanı sıra palamut 10, mezgit 15, istavrit 10, zargan 15, barbunya 20 liradan satılıyor.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48