Bartın'da FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin dava

Bartın'da FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin dava

Bartın'da FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin dava

BARTIN - Bartında, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin eski Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemirin yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Erdemir, tutuklu bulunduğu Kocaeli T Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, ailesiyle tatilde bulunan Erdemirin 15 Temmuz darbe gecesi üstlerinin İvedi birliğe dönmesi yönündeki talimatına karşın zamanında dönmemesi ve aynı gece kendisini arayan il emniyet müdürüne verdiği cevapların darbeden haberdar olduğu şeklinde anlaşıldığını ifade etti.

Cumhuriyet savcısı, Erdemirin, TCKnın anayasayı ihlal suçunu düzenleyen 309. maddesi uyarınca cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının mütalaaya katılmadıklarını belirtmesi ve savunma için süre talep etmesi üzerine duruşmayı erteledi.

İddianamede, FETÖnün darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen eski İl Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemirin isminin örgütün listesinde sözde Bartın sıkıyönetim komutanı olarak geçtiği belirtiliyor.

Sanık Erdemirin terör örgütü kurmak ve yönetmek ve anayasayı ihlal suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48